20/11/2023
Akarnania Warriors 20 10 9 5 - 44 -
San Agrinio Engineers 17 22 10 24 - 73 -

Συνεχίζουν αήττητοι οι San Agrinio Engineers

Η ομάδα του Ντίνου Τασόπουλου πήρε το προβάδισμα μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου και έφτασε στο φινάλε σε μια εμφατική νίκη.

Οι Warriors μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, προηγήθηκαν με διαφορά 9 πόντων, όμως στη συνέχεια με την είσοδο του Γιώργου Τασόπουλου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σημείο αναφοράς στην επίθεση και μείωσαν στους 3 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 24 - 20, όμως οι Engineers πήραν προβάδισμα τρέχοντας σερί 11 - 0 και έκλεισαν στο +9 το ημίχρονο.

Οι φολοξενούμενοι διατηρούσαν τη διαφορά στα όρια των 10 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο και στο τέλος του προηγήθηκαν με 49 - 39.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους Engineers που δέχτηκαν μόλις 5 πόντους και ανέβασαν το δείκτη της διαφοράς στο τελικό +29.

Πρώτος σκόρερ των Akarnania Warriors ήταν ο Δημήτρης Πετρόπουλος με 14 πόντους, 12 πρόσθεσε ο Πάνος Κυριαζής και 10 ο Μπάμπης Τσαμάκης.
Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Τασόπουλος με 28 πόντους, ενώ ο Betsson MVP Νίκος Τάγκας έκανε ένα ακόμα double double με 18 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Τι μας άρεσε. Οι Engineers έχουν τις λύσεις και καταφέρνουν να φτάνουν σε ευρείες νίκες στο πρώτο διάστημα του πρωταθλήματος.

Τι δε μας άρεσε. Οι ελλειπείς Warriors δεν κατάφεραν να κάνουν την υπέρβαση και μοιραία κατέρρευσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο.

AKARNANIA WARRIORS (Κωνσταντίνος Κωτσής): Δρακούσης 4, Κυριαζής 12(2), Μπαρμπάκης 4, Μπιτσικώκος, Πετρόπουλος 14, Τακτικός, Τσαμάκης 10(1), Χριστογιάννης.

SAN AGRINIO ENGINEERS (Ντίνος Τασόπουλος): Γιολδάσης 5(1), Κάκος, Καταγής 9(3), Μπουλούμπασης, Παπαγαλάνης 2, Παπαθανασίου 2, Πρέζας 9(1), Τάγκας 18(3), Τασόπουλος 28(3).