29/10/2020
Tinderwolves 9 14 9 17 - 49 -
L' Ovelha Negra 13 7 12 13 - 45 -

Συνεχίζουν αήττητοι οι Tinderwolves!

Το 3/3 στον πρώτο όμιλο της Development League έκαναν οι Tinderwolves που κέρδισαν δύσκολα την L’ Ovelha Negraμε 49-45 στο κλειστό της Ανθούσας.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά νευρικό και για τις δύο ομάδες, που δυσκολεύονταν πάρα πολύ στο να σκοράρουν. Η ομάδα του Γρηγορόπουλου, ήταν λίγο καλύτερη στο παρκέ και με τον Ευθύμη Γερασιμόπουλο να σημειώνει 6 πόντους, προηγήθηκε με 13-9 με το τέλος της περιόδου. Για τους Tinderwolves, από 4 πόντους σημείωσαν οι Σωληναραίος και Μαράτος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «Λύκοι» αντέδρασαν. Η ομάδα του Σωληναραίου, είδε τον Βασίλη Μουρελάτο να αφυπνίζεται και να σημειώνει 6 πόντους. Έτσι, οι Tinderwolves έτρεξαν ένα επιμέρους 14-7 σερί και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 23-20. Για την L’ Ovelha Negra και τους 7 πόντους της ομάδας του σημείωσε ο Γιώργος Γρηγορόπουλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι συνέχισε να είναι ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 32-32. Μαράτος από την μία με 4 πόντους και Σαπλαούρας από την άλλη με 5, ηγούνταν των επιθετικών προσπαθειών των ομάδων τους σε εκείνο το διάστημα.

Στην τελευταία περίοδο μίλησε η ποιότητα του Γιώργου Καρβέλη. Ο έμπειρος γκαρντ, έβαλε τεράστια τρίποντα και έτσι οι Tinderwolves κατάφεραν να κάνουν το 3/3 παίρνοντας τελικά την νίκη με 49-45. Για την L’Ovelha Negra, που έμεινε ακόμα χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, ο Θωμάς Σαπλαούρας πάλευε στην επίθεση.

MVPτου ματς, ψηφίστηκε ο Βασίλης Μουρελάτος με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ευθύμης Γερασιμόπουλος με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος, 1 κλέψιμο και 2 τάπες.

Συνολικά οι νικητές είχαν 17/74 εντός πεδιάς, 6/28 τρίποντα και 9/20 βολές. Μάζεψαν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 14 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/59 εντός πεδιάς, 5/16 τρίποντα και 12/21 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 2 τάπες.

Tinderwolves (Σωληναραίος): Σωληναραίος 6, Λύρος, Κουνέλης, Μουρελάτος 15, Μαράτος 8, Μανουσάκης 2, Σουλιώτης 7, Καρβέλης 13.

L’ Ovelha Negra (Γρηγορόπουλος): Γερασιμόπουλος 6, Βασιλάκης, Χρυσανθόπουλος 7, Καλούδης 6, Γρηγορόπουλος 9, Σαπλαούρας 17, Παπακωνσταντής.

Τι μας άρεσε: Το αμείωτο ενδιαφέρον που είχε το παιχνίδι!