18/10/2020
Χάνειball 20 19 12 11 - 62 -
New York Pic-Knicks 11 15 20 10 - 55 -

Συνεχίζουν αήττητοι οι Χάνειball!

Οι Χάνειball παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ ανά διαστήματα, κέρδισαν στο ντέρμπι της αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development 2 με 62-56 τους New York Pic Knicks και συνέχισαν αήττητοι στην κατηγορία.

Από το πρώτο δεκάλεπτο, οι Χάνειball μπήκαν πολύ δυνατά στο παρκέ και με τον Παναγιώτη Βασιλείου να σημειώνει 8 πόντους, προηγήθηκαν με 20-11 με το τέλος του δεκαλέπτου. Για τους Pic Knicks, 4 πόντους σημείωσε ο Δημητρέλλος, ενώ από 3 έβαλαν οι Ζαχαριάδης και Σπηλιωτόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η κυριαρχία των Χάνειball συνεχίστηκε με την ομάδα του Χριστόπουλου να βρίσκει λύσεις στο παρκέ με τους Δίκαιο και Βασιλείου να είναι οργιαστικοί στο παρκέ. Έτσι, οι τυπικά γηπεδούχοι, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 39-26. Για την ομάδα από την Νέα Υόρκη, Τσαγκάρης και Αντωνόπουλος προσπαθούσαν στην επίθεση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι New York Pic Knicks έπαιξαν το μπάσκετ που μας έχουν συνηθίσει. Με τους Αντωνόπουλο, Αθανασίου και Σπηλιωτόπουλο να είναι εξαιρετικοί, οι «γκρι» έτρεξαν ένα επιμέρους 20-12 και μείωσαν στους 5, 51-46. Για τους Χάνειball, ο Κώστας Χριστόπουλος ήταν εξαιρετικό σε αυτό το διάστημα σημειώνοντας 5 πόντους.

Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, οι Χάνειball διατήρησαν το προβάδισμα που είχαν, παίρνοντας τελικά την νίκη με 62-56 παραμένοντας αήττητοι στον 3ο όμιλο της Development 2 League, με τον Κώστα Χριστόπουλο να είναι συγκινητικός σε άμυνα και επίθεση. Για τους Pic Knicks, πάλευε ο Αθανασίου στην επίθεση.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Κώστας Χριστόπουλος με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 λάθη. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αντώνης Σπηλιωτόπουλος με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι νικητές είχαν 25/59 εντός πεδιάς, 7/22 τρίποντα και 5/14 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα, έκαναν 23 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι New York Pic Knicks είχαν 20/75 εντός πεδιάς, 5/28 τρίποντα και 11/26 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 15 λάθη και 2 τάπες.

Χάνειball (Χριστόπουλος): Βασιλείου 19, Γούβης, Χριστόπουλος Κ 22, Χριστόπουλος Σερ Κ 3, Δίκαιος 12, Χριστόπουλος Δ 6, Χριστοδούλου, Ταβουλαρέας.

New York Pic Knicks (Τσαγκάρης): Δημητρέλλος 9, Σπηλιωτόπουλος 12, Αντωνόπουλος 9, Αθανασίου 8, Ζαχαριάδης 9, Τσαγκάρης 5, Κοντογιάννης 4.

Τι μας άρεσε: Η διακύμανση που υπήρχε στο παιχνίδι!