17/03/2022
Κλειώ 15 12 9 12 - 48 -
New York Pic-Knicks 11 17 17 17 - 60 -

Συνεχίζουν να ελπίζουν οι New York Pic-Knicks!

Βράδυ Τετάρτης στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων η Κλειώ (1-13) υποδέχθηκε τους New York Pic – Knicks (8-6) για την 15η αγωνιστική του πέμπτου ομίλου της Development 2 League. Η ομάδα του Μιχάλη Τσαγκάρη, που παρουσιάστηκε με ρόστερ 9 παικτών μετά από πολύ καιρό, ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια και επικράτησε δίκαια με 48-60. Ένατη νίκη για τους «Νεοϋορκέζους» που παραμένουν ζωντανοί στο κυνήγι των playoffs, κουβαλώντας όμως έναν μηδενισμό που μοιάζει με βαρίδι. Η Κλειώ, που δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο, εμφανίστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστική και επιβεβαίωσε για μια ακόμα φορά ότι η θέση της την αδικεί. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ανώτερη στο ξεκίνημα παρουσιάστηκε η Κλειώ. Με πρωταγωνιστές τους Γιώργο Τσιώλο (4π.), Δημήτρη Αμπατζή (4π.) και Σπύρο Καλαλή (6π.) οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν σε θέση οδηγού. Οι Pic-Knicks έμειναν σε απόσταση ασφαλείας, βρίσκοντας λύσεις στο σκοράρισμα, χάρη στους Αντώνη Σπηλιωτόπουλο (4π. με 1 τρίπ.), Αλέξη Αντωνόπουλο (3π.) και Βαγγέλη Νάννο (2π.) Σκορ δεκαλέπτου, 15-11.

Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου οι Νεοϋορκέζοι ισορρόπησαν την κατάσταση, έχοντας μάλιστα αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία με 6 διαφορετικούς σκόρερ. Στην αντίπερα όχθη, η Κλειώ βρήκε εκ νέου στήριγμα στο δίδυμο Γιώργος Τσιώλος (6π.) – Σπύρος Καλαλής (4π.). Οι Pic- Knicks, όμως, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα πριν την ανάπαυλα, χάρη στο μεγάλο τρίποντο του Βαγγέλη Νάννου στην εκπνοή. Σκορ ημιχρόνου, 27-28.

Με όπλο την βελτιωμένη αμυντική λειτουργία που έφερε η επιλογή για ζώνη, οι Pic- Knicks άρχισαν να βάζουν τις βάσεις για την 9η νίκη τους. Οι Αντώνης Σπηλιωτόπουλος (5π.), Μιχάλης Τσαγκάρης (4π.) και Βαγγέλης Νάννος (4π.) σκόραραν με συνέπεια για τους φιλοξενούμενους, ενώ την ίδια ώρα μόνο ο Σπύρος Καλαλής (6π.) κατάφερε να σκοράρει περισσότερες από μία φορές για λογαριασμό της Κλειούς. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 36-43.

Με τρόπο υποδειγματικό και δίχως να αγχωθούν ιδιαίτερα, οι Pic-Knicks κατάφεραν να διαχειριστούν το υπέρ τους προβάδισμα, βελτιώνοντας μάλιστα το περιφερειακό τους ποσοστό. Χρήστος Δημητρέλλος (6π. με 2 τρίπ.), Αντώνης Σπηλιωτόπουλος (1 τρίπ.), Βαγγέλης Αθανασόπουλος (4π. με 1 τρίπ.) και Θοδωρής Ζαχαριάδης (4π.) απλοποίησαν την υπόθεση νίκη για την ομάδα τους. Οι Σπύρος Καλαλής (4π.) και Άρης Πρόδρομος (4π.) πάλεψαν από πλευράς γηπεδούχων που δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν το ματς μέχρι τέλους.

Στο τέλος του αγώνα, η Κλειώ είχε 22/63 δίποντα, 0/8 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 5 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι New York Pic-Knicks είχαν 14/40 δίποντα, 8/25 τρίποντα και 8/14 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Σπηλιωτόπουλος με 14 πόντους 2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος σε 26 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σπύρος Καλαλής με 20 πόντους και double-double, έχοντας 10/19 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Κλειώ (Αμπατζής) : Πρόδρομος 4 (5 ριμπ.), Αμπατζής 5 (10 ριμπ., 2 ασί.), Σέκκας 2, Πασχαλής (4 ριμπ., 1 μπλοκ), Κατσάτος 3 (8 ριμπ., 2 κλεψ., 1 μπλοκ), Τσιώλος 14 (6 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ., 1 μπλοκ), Καλαλής 20 (11 ριμπ., 2 κλεψ.).

New York Pic-Knicks (Τσαγκάρης) : Δημητρέλλος 6 (7 ριμπ., 2 τρίπ.), Σπηλιωτόπουλος 14 (7 ριμπ., 3 ασί., 3 τρίπ., 1 μπλοκ), Αντωνόπουλος 5 (2 μπλοκ), Κωφόπουλος (2 ριμπ.), Αθανασόπουλος 7 (1 τρίπ.), Νάννος 7 (3 ριμπ., 5 ασί., 2 κλεψ., 1 τρίπ.), Αθανασίου 6 (14 ριμπ., 1 μπλοκ), Ζαχαριάδης 6 (3 ριμπ.), Τσαγκάρης 9 (3 ριμπ., 1 μπλοκ).

Τι μας άρεσε : Η επιθετική σταθερότητα των Pic-Knicks.