01/02/2023
Brotherhoops 6 13 18 17 - 51 -
Skroutz 20 12 9 17 - 55 -

Συνεχίζει ακάθεκτο το Skroutz!

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη και την ένατη συνολικά στο πρωτάθλημα έφτασε το Skroutz, καθώς επικράτησε των Brotherhoops στο Athens Sports Hall.

Το ότι βρίσκονται σε εξαιρετική κατάσταση επιβεβαίωσαν οι φιλοξενούμενοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αφού με όμορφο μπάσκετ κατά διαστήματα και πρωταγωνιστές τους Μητσοτάκη, Καντιδάκη, Παπαδόπουλο και Πουλή προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με το εξαιρετικό 6-20. Οι γηπεδούχοι που έψαχναν να βρουν τα πατήματά τους, έπρεπε να αλλάξουν πολλά στο παιχνίδι τους για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Με πολυφωνία στην επίθεση και καλή άμυνα, οι παίχτες του Skroutz διατηρούσαν χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα την διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Ο συγκινητικός Κωτσάκης από την άλλη μεριά με ατομικές ενέργειες έκανε την διαφορά στην επίθεση των γηπεδούχων, όμως η κακή τους αμυντική λειτουργία ήταν αυτή που τους έβαζε σε... μπελάδες. Σκορ ημιχρόνου, 19-32.

Με συνεχόμενους πόντους του εξαιρετικού Μητσοτάκη, οι φιλοξενούμενοι εκτόξευσαν την διαφορά στο +18 και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με σημείο αναφοράς την άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Α. Βουγά, Βιτανόπουλο και Κωτσάκη, μείωσαν σε 37-41 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου και 37-41.

Με τον Καντιδάκη να ντύνεται... Μητσοτάκης στο τέταρτο δεκάλεπτο το Skroutz άντεξε στην πίεση των αντιπάλων και με σωστή διαχείριση κατάφερε να τρέξει ένα επιμέρους σκορ... και να φτάσει σε μια ακόμα σπουδαία νίκη και να ανέβει πιο ψηλά στην βαθμολογία. Οι Hoops πλήρωσαν το κακό πρώτο ημίχρονο και τις λάθος επιλογές σε καίρια σημεία της αναμέτρησης.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καντιδάκης με double double και 15 πόντους (7/13 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 16/62 δίποντα, 5/27 τρίποντα και 4/9 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/46 δίποντα, 7/18 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψαν 54 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ.

Brotherhoops (Τσουλάτης): Βιτανόπουλος 7 (1), Α. Βουγάς 5 (1), Μ. Βουγάς 3 (1), Γιαζιτζής, Ζαφειρόπουλος 8, Ζαχαρόπουλος 1, Κωτσάκης 19 (2), Τζεβελέκος 6, Χάλαρης 2

Skroutz (Λεωνάκης): Δούμας, Καντιδάκης 15, Λεωνάκης, Μητσοτάκης 19 (3), Μπουρλάς 3 (1), Παπάζογλου, Παπαδόπουλος 12 (3), Πουλής 6

Τι μας άρεσε: Το πολύ καλό κλίμα κάτω από το οποίο διεξήχθη το ματς.