62
Thu 18 7 12 25 - 62 -
Γκουρούδες 18 18 17 19 - 72 -

Συνήλθαν και έμειναν κορυφή οι Γκουρούδες!

Το εξαιρετικό πρώτο πεντάλεπτο της Thunder (13-5) έδειξε ότι θα βλέπαμε ντέρμπι, αλλά από τη δεύτερη περίοδο και μετά, οι Γκουρούδες πήραν τον έλεγχο και κρατούσαν σταθερά τη διαφορά τους σε διψήφιο νούμερο, μέχρι το φινάλε που τους βρήκε να κατακτούν την δεύτερή τους νίκη στην Elite League (2-0), στο Athens Sports Hall.

Η «Βροντή» λοιπόν, μπήκε με μεγάλη φόρα και ευστοχία και οι Λαγός, Καζαντζής, Αναστόπουλος της έδωσαν προβάδισμα 8 πόντων στο πεντάλεπτο (13-5), για να έρθουν στη συνέχεια ανάλογες απαντήσεις από τους Μελάγιες, Οικονόμου, Ντίνο και Παύλο Αχή, οι οποίοι γύρισαν το σκορ για τους «γκουρού» σε 4 λεπτά (14-18 στο 9’) και τελικά το δεκάλεπτο έληξε στο ισόπαλο 18-18.

Η τελευταία φορά που η Θάντερ μπήκε μπροστά ήταν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (20-18 στο 11’), αφού από εκείνο το σημείο και μετά οι επιθέσεις δεν ήταν οι κατάλληλες για να την κρατήσουν στο ματς και οι Γκουρούδες με συνεχόμενα τρίποντα από Μελάγιες και τα αδέρφια Αχή, αλλά και βοήθειες από Οικονόμου, Τριαντάφυλλο, πήραν την απόσταση ασφαλείας που ήθελαν και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο στο 25-36.

Όσο προσπαθούσαν οι γηπεδούχοι να πλησιάσουν στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Λογοθέτη, Σαμπάνη, Ζαΐμη, Μαστορίδη (29-36 στο 23’, 37-46 στο 27’), τόσο έβρισκαν απέναντί τους την αντίδραση των φιλοξενούμενων και τους Ντίνο Αχή, Μελάγιες, Οικονόμου να σκοράρουν από όλες τις αποστάσεις, κρατώντας τους φιναλίστ της περασμένης σεζόν σε θέση οδηγού μέχρι το 30ο λεπτό (37-53).

Την τελευταία «γκαζιά» της Thunder για να επιστρέψει, την είδαμε στην αρχή της τέταρτης περιόδου, όπου οι Λαγός, Καζαντζής, Λογοθέτης και Τζούρτος πλησίασαν στους 8 πόντους (47-55 στο 32’), αλλά χωρίς να συνεχίσουν το come back, αφού από την άλλη οι «Αχήδες», μαζί με Μελάγιες, Οικονόμου, δεν είχαν διάθεση για… δράματα και διατήρησαν τους Γκουρούδες στο +10 μέχρι το τέλος (53-64 στο 35’, 58-69 στο 37’, 62-72 τελικό) και αήττητους σε δύο αγωνιστικές.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Άρης Οικονόμου με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ από τη «Βροντή» ξεχώρισε ο Γιώργος Λαγός με 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 16/37 δίποντα, 10/33 τρίποντα, 0/4 βολές, 43 ριμπάουντ (9-34), 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «γκουρού» να τελειώνουν το ματς με 17/35 δίποντα, 11/40 τρίποντα, 5/9 βολές, 39 ριμπάουντ (10-29), 12 ασίστ, 8 κλεψίματα και 7 λάθη.

Thunder (Ζαράνης): Καζαντζής 12 (4), Λαγός 11 (3), Σαμπάνης 10, Μαστορίδης 8, Λογοθέτης 6 (2), Τζούρτος 5 (1), Αναστόπουλος 4, Ζαΐμης 4, Ζαράνης 2

Γκουρούδες (Μελάγιες): Ντίνος Αχής 23 (2), Μελάγιες 19 (5), Οικονόμου 17 (2), Παύλος 11 (2), Τριαντάφυλλος 2, Αργυράκης

Τι μας άρεσε περισσότερο: Ο ρυθμός του παιχνιδιού από την αρχή, με καθαρό μπάσκετ, χωρίς πολλά φάουλ και με ωραίες φάσεις, όπως συνηθίζουν και οι δύο ομάδες.