23/10/2019
Uncle Drew 9 24 22 10 - 65 -
Office Ηρακλείου 19 9 15 16 - 59 -

Συνήλθαν και προκρίθηκαν οι Drew!

Οι Uncle Drew αιφνιδιάστηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο από τον Office Ηρακλείου, όμως συγκεντρώθηκαν στη συνέχεια, ανέβασαν απόδοση, έκαναν την ανατροπή και πήραν τη νίκη – πρόκριση στους «32» του Basketaki Cup, εκεί όπου θα συναντήσουν τους Athens Crips!

Αυτοί που φάνηκε ότι μπορούσαν να πάρουν τον ρόλο του φαβορί, όπως ξεκίνησε το παιχνίδι, ήταν οι Ηρακλειώτες, που με τους Τσιολάκη, Μαστρογιάννη, Φούκη, Καλογεράκη, Γεωργόπουλο και Τζίκα, είχαν συνεχώς το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο και την έκλεισαν στο 9-19, με τους «Ντρούδες» να είναι κάπως «μουδιασμένοι».

Αυτό άλλαξε βέβαια στη δεύτερη περίοδο, κυρίως γιατί άρχισε τα τρίποντα ο Ρήγας (τέσσερα στο πρώτο ημίχρονο) και μαζί με τους Μπονάτσο, Κάρμα, Σπυρόπουλο γύρισαν το σκορ για τους «κίτρινους» πριν λήξει το ημίχρονο (33-28), ενώ από πλευράς «μπλε» υπήρχε μια δυσκολία συνεννόησης στην επίθεση και έτσι έμειναν στο κυνήγι.

Κανδηράκης, Ρήγας, Παύλος και Τάσος Κουτουζής «πυροβόλησαν» από την περιφέρεια στο τρίτο δεκάλεπτο και οι τυπικά γηπεδούχοι έφτασαν μέχρι το +13 (49-36 στο 27’), κάτι που έμεινε μέχρι και το 30ο λεπτό, αφού τα σουτ των Τζίκα, Τσιολάκη και Καλογεράκη δεν έφτασαν για ξαναβάλουν στο ματς τον Office.

Οι Uncle Drew χαλάρωσαν λίγο στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι Καλογεράκης, Παπαδόπουλος, Τζίκας πήγαν να τους… θυμίσουν ότι οι Ηρακλειώτες είναι ακόμα εκεί, αλλά η διαφορά δεν έπεσε από τους 7 πόντους (59-52 στο 36’) και οι Μπονάτσος, Λαζίδης, Παύλος Κουτουζής, έκαναν το τελικό 65-59 που έδωσε την πρόκριση στους «Ντρούδες».

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Σπύρος Μπονάτσος με 9 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ από τους Ηρακλειώτες ξεχώρισε ο Νάκης Τζίκας με 17 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Συνολικά οι «κίτρινοι» είχαν 10/32 δίποντα, 11/35 τρίποντα, 12/24 βολές, 44 ριμπάουντ (19-25), 8 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη και 1 μπλοκ, με τους «μπλε» να τελειώνουν το ματς με 21/45 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 8/14 βολές, 38 ριμπάουντ (10-28), 13 ασίστ, 9 κλεψίματα, 18 λάθη και 3 μπλοκ.

Uncle Drew (Κανδηράκης): Ρήγας 16, Π. Κουτουζής 11, Α. Κουτουζής 10, Μπονάτσος 9, Κάρμας 7, Κανδηράκης 3, Σπυρόπουλος 3, Χριστοδουλόπουλος 2, Λαζίδης 2, Κουκούλης 2, Βλυσσίδης

Office Ηρακλείου (Δ. Λαμπρόπουλος): Τζίκας 17, Τσιολάκης 13, Καλογεράκης 12, Μαστρογιάννης 4, Παπαδόπουλος 4, Φούκης 3, Γεωργόπουλος 3, Ταταμίδης 3, Γ. Λαμπρόπουλος, Υφαντής, Δ. Λαμπρόπουλος

Τι μας άρεσε περισσότερο: Η αποφασιστικότητα των «Ντρούδων» στη δεύτερη περίοδο, όπου όχι απλά γύρισαν το σκορ, αλλά έδειξαν στους αντιπάλους τους ότι θέλουν το πάνω χέρι και το πήραν!