16/03/2023
Gangsters 17 13 24 20 - 74 -
Elitήριοι by pinguin.gr 10 13 10 10 - 43 -

Σούπερ Gangsters!

Με όμορφο μπάσκετ και σούπερ άμυνα οι Gangsters επέστρεψαν στον δρόμο των επιτυχιών, καθώς ξεπέρασαν το εμπόδιο των Elitήριων στο κλειστό του Περιστερίου.

Με πίεση σε όλο το γήπεδο, καλές άμυνες και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Νιώτη και Μαρκόπουλο οι Gangsters προηγήθηκαν στο δεκαλέπτο με 17-10, δείχνοντας από νωρίς τις προθέσεις τους για το ποιος θα είναι το αφεντικό στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι με την είσοδο του Μπέσιου βρήκαν ρυθμό στα μέσα της περιόδου, ωστόσο έπρεπε να βελτιώσουν κατά πολύ την άμυνά του για να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοσή τους, "ροκάνισαν" την διαφορά με τους Μπέσιο, Ξενόφο και Κωνσταντινάκο όμως δεν κατάφεραν να πάρουν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Οι γηπεδούχοι με νέο σόου του Μαρκόπουλου και καλάθια του Κάζη διαμόρφωσαν το υπέρ τους 30-23 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν την αναμέτρηση στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, καθώς με ολοκληρωτικό μπάσκετ, πολυφωνία στην επίθεση και επιμέρους σκορ 24-10, εκτόξευσαν την διαφορά στο +21 (54-33) και έβγαλαν πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν πολλά λάθη, έγιναν προβλέψιμοι στην επίθεση, παρουσίασαν πολλά προβλήματα στην άμυνα και βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο.

Οι Elitήριοι δεν κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς και να φανούν ανταγωνιστικοί κι έτσι όλα πήραν τον δρόμο τους. Οι Gangsters με μπροστάρη τον Μαρκόπουλο έφτασαν στη νίκη με 74-43 και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας μία αγωνιστική πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι στρέφουν την προσοχή τους στο ματς "τελικό" με τους Aladalon που θα κρίνει την παραμονή τους στην Master League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μαρκόπουλος με 22 πόντους (6/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/5 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 27/53 δίποντα, 4/26 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 12 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/34 δίποντα, 5/16 τρίποντα και 8/18 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

Gangsters (Βρύλης): Αλεξανδρής 4, Αφουξενίδης 2, Βασιλείου 6 (1), Κάζης 10, Λάιος 8, Μακρής, Μαρκόπουλος 22 (2), Νιώτης 20 (1), Σαΐτης 2

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Αγιούμπ 5, Καρδάσης 5, Κωνσταντινάκος 4 (1), Λασκαρης, Λαμπρόπουλος 6 (1), Μαργωμένος 3 (1), Μπέσιος 12 (1), Ξενόφος 8 (1)

Τι μας άρεσε: Η... "σκυλίσια" άμυνα των Gangsters και η πολυφωνία που είχαν στην επίθεση.