06/04/2022
Footballistas - - - - - 56 -
Patras LakiStars - - - - - 49 -

Super Λουμπαρδέας

Ντέρμπι και ενδιαφέρον ήταν το παιχνίδι ανάμεσα σε Footballistas και Patras LakiStars το βράδυ της Τετάρτης. Οι 2 ομάδες έπαιξαν σκληρό, αλλά οργανωμένο μπάσκετ, έτρεξαν στο ανοιχτό γήπεδο και προσέφεραν 1 ωραίο θέαμα. 56-49 ήταν το τελικό σκορ, με τους «ποδοσφαιριστές» να ξεφεύγουν στο τελευταίο δεκάλεπτο χάρις στον εξαιρετικό Νίκο Λουμπαρδέα!

Στο 1ο δεκάλεπτο, οι 2 ομάδες μπήκαν δυνατά στο παρκέ και με ευστοχία εκατέρωθεν. Κάπως έτσι, είχαμε ισορροπία στη λήξη του δεκαλέπτου (17-17). Ο Αγουρίδης με 8 πόντους από πλευράς Footbalistas και ο Καμπάσης με 6 πόντους από πλευράς Lakistars διακρίθηκαν για τις ομάδες τους

Μια διαφορά 2 πόντων δημιούργησαν οι γηπεδούχοι στην 2η περίοδο. Στηριζόμενοι στους fast-break αιφνιδιασμούς και στις καλές άμυνες οι Footballistas προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Παρόλα αυτά, οι Stars παίζοντας όπως πάντας οργανωμένα, κατάφεραν να ανταπεξέλθουν. Από 2 καλάθια είχαν Λουμπαρδέας και Ραφαήλ Σιδέρης. 2 τρίποντα πέτυχε για τους φιλοξενούμενους ο Κιάφας. 12-10 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στο 3ο δεκάλεπτο οι Patras LakiStars έφεραν ξανά το ματς σε απόλυτη ισορροπία. 2 καλάθια πέτυχε για το σύνολο του coach A. ο Τζελέπης με Κιάφα και Μαγγιώρο να ακολουθούν έχοντας 1 τρίποντο ο καθένας. Κουπί για τους γηπεδούχους τράβηξε ο Λίτης με 5 πόντους. 10-12 ήταν το επιμέρους σκορ.

Με τον πίνακα να δείχνει 39-39, όλα θα κρίνονταν στην 4η και τελευταία περίοδο. Μπορεί οι Stars να προσπάθησαν και ο Τζελέπης να έβαλε άλλους 4, αλλά με οδηγό τον Λουμπαρδέα που είχε 6, οι Footballistas κέρδισαν το παιχνίδι. 56-49 ήταν το τελικό σκορ. Μετά τον Λουμπαρδέα με 4 ακολούθησε ο Λίτης.

Mvp του αγώνα ήταν ο Νικόλας Λουμπαρδέας με 14 πόντους, 13 ριμπάουντ (5-8), 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ και 2 λάθη σε 34:44 λεπτά αγώνα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Μαρκόπουλος με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ (0-5), 2 ασίστ, 1 κόψιμο και 3 λάθη σε 23:54 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, οι Footballistas είχαν 20/68 δίποντα (29,4%), 5/24 τρίποντα (20,8%), 11/19 βολές (57,9%), 45 ριμπάουντ (13-32), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 14 λάθη. Οι LakiStars είχαν 16/50 σουτ (32%), 6/19 τρίποντα (31,6%), 11/22 βολές (50%), 38 ριμπάουντ (5-33), 9 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 13 λάθη.

Footballistas(Ρουμελιώτης): Σιδέρης Ρ. 8, Μαρκόπουλος, Παναγόπουλος 2, Λίτης 14, Σιδέρης Μ. 4, Λουμπαρδέας 14 (13 ριμπ), Αγουρίδης 12 (11 ριμπ), Σπαλιάρας 2.

Patras LakiStars(Αγγελόπουλος): Μαγγιώρος 2 (7 ριμπ), Μαρκόπουλος 11, Σιδηρόπουλος 2 (8 ριμπ), Κριτζιώτης, Καμπάσης 8 (8 ριμπ), Κιάφας 12, Φωστέρης 6, Τζελέπης 8.

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα και η επίδοση του Λουμπαρδέα!