03/10/2024
Blastiakos 21 20 21 21 - 83 -
Hoopers BC 13 7 11 16 - 47 -

Δεύτερη νίκη για τον Blastiako με σούπερ Αβαγκιάν!

Πέμπτη βράδυ στη Basketaki Arena ο Blastiakos είχε μια σχετικά εύκολη αποστολή απέναντι στους Hoopers επικρατώντας με σκορ 83-47.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Μπλε πήραν τις πρωτοβουλίες και ξεκίνησαν δυναμικά το ματς. Ο Τυροπώλης ανέλαβε από νωρίς δράση σκοράροντας, αλλά και δημιουργώντας φάσεις στον ανίκητο από κάτω Αβαγκιάν. Οι Πορτοκαλί βρήκαν τις στιγμές τους και μείωσαν στους 8, με τους Γεωργόπουλο, Ζυγούκη και Δημάκη.

Στη συνέχεια του αγώνα οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι και έχτισαν τις βάσεις για την νίκη από νωρίς. Τυροπώλης, Αβαγκιάν και Τροχαλιάς σκόραραν απο κάθε σημείο του γηπέδου, βοηθώντας την ομάδα τους να φτάσει την διαφορά στους 21 πόντους. Οι Hoopers δεν κατάφεραν και πολλά,  καθώς είχαν στερέψει απο ιδέες και πήγαν στα αποδυτήρια βρισκόμενοι για πολύ πίσω στο σκορ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός ήταν ίδιος. Ο Blastiakos και σε αυτό το δεκάλεπτο πέτυχε τους ίδιους πόντους με τα προηγούμενα δεκάλεπτα. Αυτό που έκαναν ήταν να διαχειριστούν όσο καλύτερα αυτήν την διαφορά,  με τους Τροχαλιά , Αβαγκιάν και Γεροντάκη να βοηθούν σ' αυτό. Οι Hoopers έψαχναν λύσεις και βρήκαν μερικές με τους Γεωργόπουλο,  Αντωνίου και Παρσόπουλο.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε περισσότερο με τον Blastiako να διαχειρίζεται το υπέρ τους σκορ. Ο Γεροντάκης ευστοχησε τέσσερα σουτ τριών πόντων και σε αντιστοιχία με τα τρία του Τροχαλιά και τα δίποντα του Αβαγκιάν πήραν μια σημαντική νίκη για την συνέχεια του παιχνιδιού. Από την αντίπερα όχθη αυτό που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο σκορ με τους Αντωνίου και Γεωργόπουλο να διαμορφώνουν το τελικό 83-47.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Βολόντια Αβαγκιάν με 24 πόντους και 24 ριμπάουντ (double-double), ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Αντωνίου με 8 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Blastiakos (Τυροπώλης): Αβαγκιάν 24, Γεροντάκης 20, Τυροπώλης 16, Τσιγκάκος 4, Τροχαλιάς 19.

Hoopers ( Αντωνίου): Αντωνίου 10, Γεωργόπουλος 17, Δημάκης 3, Ζυγούκης 9, Παρσόπουλος 6, Ρέμπελος 2.

Τι μας άρεσε: Η επίδραση του Αβαγκιάν σε άμυνα και σε επίθεση!!