15/10/2023
Red Goats - 9 9 8 - 26 -
Capital Con-Trolls 13 14 11 20 - 58 -

"Σβηστά" οι Capital Con-Trolls!

Δεύτερη συνεχόμενη και τέταρτη συνολικά νίκη για τους Capital Con-Trolls στον τρίτο όμιλο της D2-League, καθώς για την πέμπτη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους Red Goats με 26-58 στο Athens Sports Hall!

Από πολύ νωρίς οι Capital Con-Trolls πήραν τον έλεγχο του αγώνα, καθώς εκμεταλλεύτηκαν την αστοχία των αντιπάλων και με 6 πόντους του Κιούση, 5 του Μπουρνάζου και 2 του Πατρού, προηγήθηκαν με 0-13!

Πιο ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 7 πόντους του Γούλα και 4 του Ασλανίδη, οι κόκκινοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 18 πόντων, 9-27. Ο Νίκου από την περιφέρεια και οι Γιακουμής, Τσιούμας και Κοκκαράκης μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των Red Goats στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Στο ίδιο τέμπο κύλισε και το τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, όταν με 4 πόντους του Πατρού και τρίποντο του Μπουρνάζου, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας, 18-38. Ο Γιακουμής με 4 πόντους, ο Κοκκαράκης με ένα τρίποντο και ο Γιάννης Κων. Ερρίπης με 2 πόντους τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 18-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Capital Con-Trolls να επικρατούν με 26-58, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Γούλα, Ασλανίδη και Τάσου Μαρζάβα. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Τραχείλος και Γιάννης Αντ. Ερρίπης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 1/5 βολές, 44 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές και έκαναν 17 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 4/6 βολές, 21/61 δίποντα και 4/15 τρίποντα. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 16 φορές και έκαναν 15 λάθη.

Πολυτιμότερος των Red Goats ο Νίκου με 2 πόντους, έχοντας 1/6 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Capital Con-Trolls ο Γούλας με 16 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 6/10 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Red Goats (Βρύσης): Γιακουμής 7 (2), Βρύσης, Πέτσας, Νίκου 2, Ερρίπης Αντ. Γ. 6, Ερρίπης Κών. Γ. 2, Κοκκαράκης 5 (1), Τραχείλος 2, Τσιούμας 2

Capital Con-Trolls (Κατσάτσος): Ασλανίδης 13 (1), Γούλας 16 (1), Δρόσος 4, Κιούσης 8, Μαρζάβας Α. 3, Μαρζάβας Π., Μπουρνάζος 10 (2), Πατρός 4, Φουρτάκας

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης!