13/03/2023
Harlems 12 8 17 13 - 50 -
Στιφάδο Bulls 18 22 9 16 - 65 -

"Σβηστά" οι Στιφάδο Bulls!

Εύκολη αποστολή είχαν χθες το βράδυ στο κλειστό του Περιστερίου οι Στιφάδο Bulls, καθώς για την 22η αγωνιστική της Elite League by Betsson κέρδισαν τους Harlems με 50-65 και συνεχίζουν να οδηγούν την κούρσα του πρωταθλήματος!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Στιφάδο Bulls, καθώς με 8 πόντους του Πολίτη και 4 του Τσελεμπή, προηγήθηκαν με 12-18. Ο Μότσιος με 5 πόντους και οι Ρουσιώτης - Κουτρουμπής με ένα τρίποντο έκαστος τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο η παρέα του Χατζή πάτησε γκάζι και με 8 πόντους του Πρόκου, 4 του Τσελεμπή και 4 του Παρθένη, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 20 πόντων, 20-40. Ο Μότσιος με 5 πόντους και ο Σταυρόπουλος με ένα έμμεσο τρίποντο σκόραραν για τους Harlems στο δεύτερο δεκάλεπτο!

Με δίποντα των Jay Jay και Μάλλη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +24, 20-44. Εντυπωσιακή ήταν η αντίδραση της ομάδας του Ρουσιώτη, αφού με 8 πόντους του Μότσιου, 4 του Σταυρόπουλου και τριποντάκι του Κουτρουμπή, πλησίασε στους 7, 37-44! Τελικά οι "Ταύροι" έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +12, 37-49, χάρη σε τρίποντο του Παλτόγλου και καλάθι του Πολίτη. Σκορ τρίτης περιόδου 37-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Στιφάδο Bulls είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Παλτόγλου, Μάλλη, Τσελεμπή και Πολίτη, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 50-65. Για τους "Αμερικανούς" στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/9 βολές, 13/47 δίποντα και 6/21 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 3/4 βολές, 22/53 δίποντα και 6/25 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 25 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Harlems ο Μότσιος με 23 πόντους (double-double), έχοντας 1/2 βολές, 8/22 δίποντα και 2/3 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των Στιφάδο Bulls ο Μάλλης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 4/10 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 2 τάπες.

Harlems (Ρουσιώτης): Κουτρουμπής 6 (2), Μουρτίογλου, Μότσιος 23 (2), Ρουσιώτης 3 (1), Σιάμος 4, Σταυρόπουλος 14 (1), Τρυγωνόπουλος

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Μάλλης 11 (1), Νικολετάκης, Παλτόγλου 15 (1), Παρθένης 4, Πολίτης 11 (2), Πρόκος 8 (2), Τσελεμπής 12, Jay Jay 4

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα της συνάντησης!