26/01/2023
Σοποτό B.C. 16 27 12 20 - 75 -
Uncle Drew 19 13 15 17 - 64 -

"Σβηστά" στους 8 το Σοποτό!

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Basketaki Cup πήρε χθες το βράδυ στο Περιστέρι το Σοποτό, καθώς για τους "16" του θεσμού κέρδισε εύκολα την πεντάδα του Uncle Drew με 75-64 και στην επόμενη φάση θα βρει στον δρόμο του τους New World Fix!

Ελαφρώς καλύτερος ήταν ο Uncle Drew στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 10 πόντους του Χριστοδουλόπουλου, 6 του Μιλάνοβιτς και τρίποντο του Μπονάτσου, βρέθηκε τρεις φορές στο +5, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +3, 16-19. Η περιφέρεια ήταν αυτή που έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τον Σοφιανόπουλο να βάζει δύο τρίποντα και τους Αγγελογιαννόπουλο - Ψαλιδόπουλο να προσθέτουν από ένα έκαστος.

Στην δεύτερη περίοδο το Σοποτό ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με 11 πόντους του Ψαλιδόπουλου, 5 του Κουτσουρή, 5 του Σοφιανόπουλου και 4 του Σκαμνάκη, πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 43-32. Τους φιλοξενούμενους κραυσρ όρθιους σε εκείνο το σημείο ο Κάρμας, πετυχαίνοντας 11 συνεχόμενους πόντους.

Με 4 νέους πόντους του Σκαμνάκη και τρίποντα των Χαλκιαδάκη - Αγγελογιαννόπουλου, η παρέα του Καρατζά έφτασε στα μέσα της τρίτης περιόδου στο +15, 51-36. Αντέδρασε στην συνέχεια του δεκαλέπτου η παρέα του Πούρου και με 7 συνεχόμενους πόντους του Μπονάτσου, 4 του Χριστοδουλόπουλου και τρίποντο του Κανδηράκη, πλησίασε στους 8, 55-47, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Σοποτό δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Χαλκιαδάκη, Λουρίδα, Σκαμνάκη, Σοφιανόπουλο και Ψαλιδόπουλο, έφτασε εύκολα στη νίκη με 75-64. Για τον "Θείο" στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαέ επιθετικά ο Κανδηράκης με τους 11 πόντους που πέτυχε, ενώ δύο τρίποντα είχε ο Κάρμας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 4/7 βολές, 16/48 δίποντα και 13/32 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 21 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/15 βολές, 9/28 δίποντα και 13/43 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, 12 λάθη και είχαν 5 τάπες.

Betsson mvp του Σοποτό ο Σοφιανόπουλος με 16 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος του Uncle Drew ο Χριστοδουλόπουλος με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 3/7 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

Σοποτό (Καρατζάς): Αγγελογιαννόπουλος 6 (2), Κουτσουρής 7, Λουρίδας 8, Σοφιανόπουλος 16 (4), Σκαμνάκης το 11, Χουλιάρας 2, Χαλκιαδάκης 9 (3), Ψαλιδόπουλος 16 (4)

Uncle Drew (Πούρος): Κάρμας 17 (5), Κανδηράκης 14 (4), Χριστοδουλόπουλος 16 (2), Μπονάτσος 10 (2), Μιλάνοβιτς 7

Τι μας άρεσε: Η "μάχη" στα τρίποντα στο φινάλε!