27/11/2022
Black Mapa 3 2 7 6 - 18 -
Ραμολιμέντα 17 22 12 16 - 67 -

"Σβηστά" τα Ραμολιμέντα!

Δεύτερη συνεχόμενη και έκτη συνολικά νίκη για τα Ραμολιμέντα στον πρώτο όμιλο του Basketaki Rebound League, καθώς στα πλαίσια της έβδομης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα την Black Mapa με 18-67 στο κλειστό του Σπάρτακου, αφήνοντάς την χωρίς ροζ φύλλο αγώνα!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τα Ραμολιμέντα, καθώς με 5 πόντους του Τσούτη, 5 του Δεδεμάδη και 4 του Εμμανουηλίδη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 3-17. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σημείωσε ο Γαλανόπουλος, ενώ 1/2 βολές είχε ο Κρητικός.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 10 πόντους του Καραδήμα και 5 του Δεδεμάδη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 34 πόντων, 5-39. Ο Γαλανόπουλος ήταν και πάλι ο μόνος που βρήκε στόχο για την Black Mapa στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας έτσι τους 4 πόντους.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Παρλαβάντζα κατέβασε ταχύτητα και ηγέτη τον Εμμανουηλίδη με 8 πόντους, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +39, 12-51. Ο Γκιζάνης με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το σημείο, ενώ 2 πρόσθεσε ο Σακαπέτης. Σκορ τρίτης περιόδου 12-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους γκρι να επικρατούν με 18-67, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Εμμανουηλίδη, Παρλαβάντζα, Μπέλλου και Καραδήμα. Για την Black Mapa στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Κρητικός και Γαλανόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 1/3 βολές, 7/52 δίποντα και 1/18 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 1 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 5/9 βολές, 25/40 δίποντα και 4/23 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 16 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος της Black Mapa ο Κρητικός με 5 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 2/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 5 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp για τα Ραμολιμέντα ο Καραδήμας με 16 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 7/8 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, είχε 1 μπλοκ και ήταν αλάνθαστος.

Black Mapa (Συλαϊδής): Γαλανόπουλος 6, Γκιζάνης 5 (1), Κάπουας, Κρητικός 5, Λαζαρίδης, Παναγιωτόπουλος Δ., Παναγιωτόπουλος Τ., Σακαπέτης 2, Χαρόπουλος, Συλαϊδής

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Δεδεμάδης 12 (2), Εμμανουηλίδης 22, Καραδήμας 16, Μάρκου 1, Μπέλλος 2, Παρλαβάντζας 6, Ποσταλής, Ράλλης, Τζιώκας, Τσαφαντάκης 3 (1), Τσούτης 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα της συνάντησης!