11/02/2024
Κούροι Κέας 4 5 8 8 - 25 -
Flint Tropics 13 19 20 17 - 69 -

"Σβηστά" οι Flint Tropics!

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα έδωσαν οι Flint Tropics στον τέταρτο όμιλο της D2-League, καθώς για την 20η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τους 6 Κούρους Κέας με 25-69 στο κλειστό της Ζωφριάς!

Αν και ήταν άστοχοι στα πρώτα λεπτά της συνάντησης, οι Flint Tropics κατάφεραν με 4 πόντους του Τσέκερη, 4 του Σκαμαντζούρα και τρίποντο του Γράσσου, να προηγηθούν με 4-13. Ο Παούρης έβαλε το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2/4 βολές είχε ο Σαΐτης.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν γκάζι και με 6 πόντους του Γράσσου και 4 του Τζανετή, πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 23 πόντων, 9-32. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους Κούρους Κέας και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Γκιώση να εκτελεί από την περιφέρεια και τον Παούρη μέσα από το ζωγραφιστό.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Μάκης Γκατζηρούλης πήρε μπρος και με 10 δικούς του πόντους, οι "λευκοί" βρέθηκαν στο +35, 17-52. Στον αντίποδα, ο Ρουσουνέλος πήρε την σκυτάλη στην επίθεση των "ροζ", πετυχαίνοντας 6 συνεχόμενους πόντους, ενώ 2 πρόσθεσε ο Βούλγαρης. Σκορ τρίτης περιόδου 17-52.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Flint Tropics να επικρατούν με 25-69, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Τζανετή, Λουκάκη, Τσέκερη, Βασίλη Γκατζηρούλη και Γράσσου. Για τους Κούρους Κέας στα τελευταία λεπτά του αγώνα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σαΐτης και Βούλγαρης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/10 βολές, 6/29 δίποντα και 3/25 τρίποντα. Πήραν 25 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 24 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 9/17 βολές, 24/62 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Μάζεψαν 61 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 5 τάπες.

Πολυτιμότερος των Κούρων Κέας ο Βούλγαρης με 4 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 8 φορές και έκανε 7 λάθη. Betsson MVP των Flint Tropics ο Μάκης Γκατζηρούλης με 11 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 1/7 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 1 λαθάκι και είχε 1 τάπα.

Κούροι Κέας (Παούρης): Βούλγαρης 4, Γκιώσης 3 (1), Βουτυράς 1, Ρουσουνέλος 6 (1), Παούρης 4, Σαΐτης 7 (1)

Flint Tropics (Γκατζηρούλης Β.): Γκατζηρούλης Μ. 11 (2), Γράσσος 13 (2), Γκατζηρούλης Β. 5, Ευθυμιόπουλος 3, Λιαροστάθης 4, Λουκάκης 6, Σκαμαντζούρας 6, Τζανετής 12, Τσέκερης 7, Χατζηνάκης 2

Τι μας άρεσε: Τα νέα φούτερ των Flint Tropics!