11/01/2023
Brotherhoops 20 16 19 7 - 62 -
Ageli B.C. 15 9 11 6 - 41 -

«Σβηστή» νίκη οι Brotherhoops!

Ένα εύκολο βράδυ πέρασαν την Τετάρτη 11 Ιανουαρίου οι Brotherhoops οι οποίοι δεν συνάντησαν καμία αντίσταση από την Ageli, την οποία υπέταξαν και στο δεύτερο μεταξύ τους ματς με σκορ 62-41. Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν το προβάδισμα σε κανέναν σημείο του παιχνιδιού, ενώ αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως όλοι οι παίκτες των Brotherhoops βρήκαν το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Έτσι πλέον μετρούν 8 νίκες και 7 ήττες, ενώ η Ageli έχει πλέον ρεκόρ 11-4.

Όσον αφορά τον αγώνα, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν κάπως καλύτερα και προηγήθηκαν με 10-5. Το πρώτο δεκάλεπτο είναι και το μοναδικό στην αναμέτρηση, στο οποίο η Ageli κατάφερε να αντιμετωπίσει στα ίσα τον αντίπαλό της, με τον Βασιλόπουλο να μειώνει σε 14-12. Οι γηπεδούχοι με τους Μπερνίτσα, Χάλαρη και Κωτσάκη βρέθηκαν στο +8 (20-12), ωστόσο η πρώτη περίοδος έκλεισε με το τρίποντο του Κωσταρά, για το 20-15.

Οι Brotherhoops μπήκαν ορεξάτοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και κάπως έτσι η διαφορά ξέφυγε στο +14, με τον Χάλαρη να εκτελεί πίσω από τα 6,75 και να γράφει το 29-15. Ο παίκτης των γηπεδούχων αποτελούσε πρόβλημα για την αντίπαλη άμυνα και σε συνεργασία με τον Αλέξανδρο Βουγά πήγαν το σκορ στο 34-17. Σε εκείνο το σημείο η Ageli βελτίωσε κάπως την άμυνά της, δυσκόλεψε την επιθετική λειτουργία των Brotherhoops και με τον Αγγελή να πετυχαίνει 6 σερί πόντους, έφεραν τη διαφορά στους 10, για το 34-24. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τους Brotherhoops να προηγούνται 36-24, έπειτα από την εύστοχη προσπάθεια του Μπερνίτσα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για την Ageli, καθώς οι Brotherhoops την περιόρισαν στο σκοράρισμα και από την άλλη οι γηπεδούχοι έβρισκαν με αρκετή ευκολία λύσεις στο αντίπαλο καλάθι. Κάπως έτσι γράφτηκε το 51-31, με τον Βασιλόπουλο να παλεύει να σώσει κάπως τη κατάσταση, διαμορφώνοντας το 51-35. Ο Χάλαρης ήθελε να πει τη τελευταία λέξη στο τρίτο δεκάλεπτο και με 4 σερί δικούς του πόντους έγραψε το 55-35, που ήταν και το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το θέαμα δεν ήταν καλό στην τελευταία περίοδο, ενώ και ο ρυθμός χάλασε, κάτι που το αποδεικνύει και το γεγονός πως οι δύο ομάδες μαζί, στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο, πέτυχαν μόλις 13 πόντους. Τα πράγματα είχαν πάρει τον δρόμο τους για τους Brotherhoops, η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα και με το τρίποντο του Χάλαρη διαμορφώθηκε το 62-41 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Έτσι οι Brotherhoops πανηγύρισαν την 8η νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ρήγας Κωτσάκης ο οποίος πέτυχε 13 πόντους, έκανε 2 κλεψίματα και κατέβασε 10 ριμπάουντ.

Οι Brotherhoops είχαν 20/46 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 4/10 βολές, ενώ μάζεψαν 46 ριμπάουντ. Παράλληλα μέτρησαν 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 8 λάθη και 2 μπλοκ. Η Ageli από την μεριά της έχει 12/34 δίποντα, 4/28 τρίποντα, 5/7 βολές. Επίσης πήρε 31 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκανε 8 κλεψίματα και 9 λάθη.

Brotherhoops (Τσουλάτης): Α. Βουγάς 10(5ρ.), Ζαφειρόπουλος 8(8ρ.), Ζαχαρόπουλος 5(2ρ.), Μ. Βουγάς 3(2ρ.), Χάλαρης 15(14ρ.), Μπερνίτσας 4(2ρ.), Κτσάκης 13(10ρ.), Τζεβελέκος 4(3ρ.)

Ageli (Μπακλούς): Βασιλόπουλος 11(6ρ.), Αγγελής 17(2ρ.), Κωσταράς 4(4ρ.), Κεχαγιόγλου 2(3ρ.), Γλύκας, Δημητρός 3(8ρ.), Αντωνόπουλος 4(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως οι Brotherhoops επιβλήθηκαν στους αντιπάλους τους και κατάφεραν να πάρουν «σβηστά» τη νίκη.