11/11/2023
Λεγάμενοι BC 18 16 16 19 - 69 -
Αναλώσιμοι 13 20 17 12 - 62 -

Στις λεπτομέρειες οι Λεγάμενοι!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Λεγάμενους στον τέταρτο όμιλο της Evolution League, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής κέρδισαν δύσκολα τους Αναλώσιμους με 69-62 στο Περιστέρι!

Οι Λεγάμενοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και με 5 πόντους του Καμαριωτάκη, 4 του Boboric και τρίποντα των Στάντζου - Βρεττάκου,  προηγήθηκαν με 12-4 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 18-13. Ο Αντωνιάδης με 8 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ένα τρίποντο είχε ο Μεϊντάνης και ένα δίποντο ο Λιάσκας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 6 πόντους του Καμαριωτάκη και 6 του Boboric, οι γηπεδούχοι διατήρησαν με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια τους με 34-33! Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Αναλώσιμοι, με τους Μεϊντάνη - Αντωνιάδη να σκοράρουν από 5 πόντους έκαστος, ενώ από 4 πρόσθεσαν οι Πολύδωρος και Κοταράκος.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 50-50. Για το συγκρότημα του Χατζημιχαήλ 7 πόντους είχε ο Κατσαρός, 6 ο Boboric και ένα έμμεσο τρίποντο ο Αγαλόπουλος, ενώ για την παρέα του Νικολόπουλου 5 πόντους είχε ο Κοταράκος και από ένα τρίποντο είχαν οι Αντωνιάδης - Χρηστακάκος! Σκορ τρίτης περιόδου 50-50!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Λεγάμενοι άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Αγαλόπουλου, Κατσαρού και Boboric, έφτασαν δύσκολα στη νίκη με 69-62. Για τους Αναλώσιμους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Μεϊντάνης, Χρηστακάκος, Πολύδωρος και Αντωνιάδης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 15/26 βολές, 21/42 δίποντα και 4/17 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 1/3 βολές, 23/52 δίποντα και 5/40 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson MVP των Λεγάμενων ο Καμαριωτάκης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 3/8 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 3 τάπες. Πολυτιμότερος των Αναλώσιμων ο Πολύδωρος με 8 πόντους, έχοντας 4/12 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 8 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη.

Λεγάμενοι (Χατζημιχαήλ): Αγαλόπουλος 10 (1), Βρεττάκος 5 (1), Καμαριωτάκης 13 (1), Κατσαρός 16, Boboric 22, Στάντζος 3 (1)

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης 18 (2), Κοταράκος 9, Λιάσκας 4, Μεϊντάνης 16 (2), Νικολόπουλος 2, Πολύδωρος 8, Χρηστακάκος 5 (1)

Τι μας άρεσε: Το ντέρμπι που παρακολουθήσαμε για 40 λεπτά!