16/03/2023
KLAFTA LABORAL BC 14 31 18 11 - 74 -
Μινάρ Ηστ 12 3 4 13 - 32 -

Συνέχεια στο αήττητο της Klafta Laboral και τον «γολγοθά» της Μίναρ Ηστ

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν συνάντησε η Klafta Laboral στο παιχνίδι κόντρα στους Μίναρ Ηστ, με αποτέλεσμα να φτάσει σε μια πάρα πολύ εύκολη νίκη (74-32), συνεχίζοντας έτσι την αήττητη πορεία της στη Development League. Το παιχνίδι δεν χρίζει κριτικής, καθώς η διαφορά δυναμικότητας φάνηκε χαοτική, με την ήττα να προκαλεί αλυσιδωτές εξελίξεις για τους «πορτοκαλί», καθώς ο πρόεδρος και παίκτης, Αντώνης Παναγόπουλος ανακοίνωσε πως από εδώ και έπειτα η ομάδα θα πορευτεί υπό το καθεστώς εσόδων - εξόδων, ενώ ο Γιώργος Δημητρόπουλος ανέλαβε το νευραλγικό πόστο του General Manager και ο Μιχάλης Παναγόπουλος θα κάτσει στον πάγκο ως το τέλος της σεζόν.

Το ματς ήταν ανταγωνιστικό μόνο στην Α' περίοδο, εκεί που οι «κόκκινοι» μπήκαν κάπως μουδιασμένα στο ματς και έκαναν τους Μίναρ Ηστ να πιστέψουν πως έχουν ελπίδες στο ματς. Κάποιες επιθετικές ενέργειες των Ντάρλα και Κοκκώνη κράτησαν το ενδιαφέρον ζωντανό στο ξεκίνημα, με την Α' περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 14-12.

Στη Β' περίοδο, η  Κlafta Laboral έμοιαζε με κανονική ομάδα, οι Μίναρ Ηστ θύμιζαν έναν περιοδεύοντα θίασο, με τους οπαδούς των «κόκκινων» να επευφημούν και τους φίλους των ηττημένων να βάλλονται κατά παικτών και διοίκησης, για αυτή τη ντροπιαστική εμφάνιση. Με επιμέρους σκορ 31-3, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 45-15 και η σεμνή τελετή έλαβε πρόωρα τέλος.

Στη Γ' περίοδο, το πάρτι των «κόκκινων» συνεχίστηκε, με τους Σταύρου, Τσιγκούνη και Ζήση να κάνουν εντυπωσιακό παιχνίδι. Από τους «πορτοκαλί» αντίθετα δεν υπήρχε ίχνος αντίδρασης και κάπως έτσι η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο, φτάνοντας στο +44 (63-19).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι «κόκκινοι» άφησαν το...πόδι από το γκάζι και οι Μίναρ Ηστ βρήκαν την ευκαιρία να κερδίσουν μια περίοδο (11-14), αφήνοντας μια γλυκιά γεύση στην πανωλεθρία που υπέστησαν.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Τσιγκούνης, με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από την άλλη, ο Αντώνης Παναγόπουλος τελείωσε τον αγώνα με 5 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Klafta Laboral: Γλαράκης 6, Ζήκου 8, Ζήσης 16, Καραμπάσης 8, Παπαδιάς 7, Σταύρου 10, Τσιγκούνης 13

Μίναρ Ηστ: Αποστολόπουλος 10, Βαλέριος 3, Ντάρλας 6, Νταφογιάννης 1, Κοκκώνης 6, Παναγόπουλος 5, Κρεμμύδας 1, Δημητρόπουλος