11/05/2023
BEERWAUKEE BUCKS 9 11 5 5 - 30 -
Bar Χελώνα 8 9 13 9 - 39 -

Συνεχίζει να προελαύνει η Bar Xelona

Μετά από ένα παιχνίδι με κακό θέαμα, που οι άμυνες κυριάρχησαν και τα καλάθια έρχονταν με το σταγονόμετρο, η Bar Xelona πέτυχε μια πολύ σημαντική νίκη επί των Beerwaukee Bucks (30-39), παίζοντας καλύτερο μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου τα «ελάφια» έμειναν από δυνάμεις και δεν βρήκαν επιθετικές λύσεις. Με αυτή τη νίκη, οι «μπλαουγκράνα» εξακολουθούν να βρίσκονται ψηλά στη βαθμολογία της Development League, ξεπερνώντας και τους Bucks.

Το παιχνίδι ήταν κακό από το ξεκίνημά του, με τις δύο ομάδες να μένουν πολύ χαμηλά στο σκορ από το ξεκίνημα, με τις άμυνες να δεσπόζουν και την επίθεση να μην λειτουργεί με τον ενδεδειγμένο τρόπο. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατόρθωσε να βρει ρυθμό και να ξεφύγει και το Α' δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους Bucks στο +1 (9-8).

Αντίστοιχη ήταν η όψη του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με πρωταγωνιστή τον Μπούμπαλη, οι Bucks κατάφερναν να συντηρούν πάντα μια μικρή διαφορά, όχι όμως αρκετή για να χαρακτηριστεί...διαφορά ασφαλείας. Έτσι, με επιμέρους σκορ 11-9 στο Β' δεκάλεπτο, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Bucks στο +3 (20-17).

Η εικόνα του ματς άλλαξε άρδην στην επανάληψη, εκεί που η Bar Xelona κατάφερε να βρει καλύτερο momentum, την ώρα που τα «ελάφια» παρουσιάσανε τεράστιο επιθετικό ζήτημα. Λίτης και Κακλαμάνης ήταν αυτοί που ηγήθηκαν για τους «μπλαουγκράνα», οι οποίοι...τούμπαραν το ματς και έκλεισαν το Γ' δεκάλεπτο στο +5 (25-30).

Στην τελευταία περίοδο, η Bar Xelona διαχειρίστηκε με άνεση το προβάδισμά της, καθώς οι Bucks συνέχισαν να αντιμετωπίζουν τρομερά προβλήματα, εξαιτίας της επιθετικής τους αφλογιστίας. Έτσι, η διαφορά αυξήθηκε κι άλλο και το τελικό 30-39 σφράγισε μια ακόμα επιτυχία της Bar Xelona.