10/12/2019
The Jokers 14 8 21 18 - 61 -
Black Mamba 21 9 25 14 - 69 -

Συνεχίζει την παράδοση το Black Mamba!

Σπουδαία νίκη πήρε χθες το βράδυ στο Μενίδι το Black Mamba, καθώς στα πλαίσια της έκτης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου της Master League επικράτησε των Jokers με 61-69, συνεχίζοντας την παράδοση απέναντι στο συγκρότημα του Τριανταφύλλη.

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε η ομάδα του Μπασδάνη στο παιχνίδι, καθώς με 9 πόντους του Δέδε, 6 του Μπολοτάκη και 4 του Λουκόπουλου, προηγήθηκε με 12-21, 1:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 14-21, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Κωστελέτος με το δεύτερο προσωπικό του καλάθι, ενώ νωρίτερα το κουπί στην επίθεση τραβούσε ο Πανόπουλος με 7 πόντους.

Με τον Δέδε να συνεχίζει να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με ακόμη 7 πόντους, το Black Mamba πήγε στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 22-30! Για τους Jokers οι κουμπάροι, Πανόπουλος και Κωστελέτος, παρέμεναν οι δράστες στην επίθεση για την παρέα τους, με τον Γιάννη να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Σπύρο 3!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι επιθέσεις των δύο ομάδων τα πήγαν περίφημα, με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν δύο φορές αέρα 13 πόντων, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +12, 43-55, χάρη σε 14 πόντους του Λουκόπουλου, 6 του Δέδε και 5 του Μπολοτάκη. Το συγκρότημα του Τριανταφύλλη διατήρησαν ζωντανό στην μάχη της νίκης σε εκείνο το διάστημα οι 10 νέοι πόντοι του Πανόπουλου και οι 6 του Κωστελέτου. Σκορ τρίτης περιόδου 43-55!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Jokers με αντεπίθεση διαρκείας και τους Κωστελέτο (6π), Πανόπουλο (5π) και Φιλιππάκο (5π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, πλησίασαν στους 3, 61-64, 2:00 για την λήξη. Ωστόσο, το δίδυμο Δέδε – Λουκόπουλου φώναξε παρόν στο φινάλε, αφού με 6 πόντους έκαστος οδήγησαν το Black Mamba στην τεράστια νίκη με 61-69!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 11/17 βολές, 16/41 δίποντα και 6/24 τρίποντα. Πήραν 28 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν άλλα τόσα λάθη και είχαν 7 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 12/13 βολές, 21/50 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος των Jokers ο Κωστελέτος με 20 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 8/14 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Mvp του Black Mamba ο Δέδες με 28 πόντους (double-double), έχοντας 6/6 βολές και 11/14 δίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Jokers (Τριανταφύλλης): Κανελλάκης, Παπαδημητρίου, Φιλιππάκος 5 (1), Πανόπουλος 24 (5), Μπάλλος, Βιτωράκης, Αγγελάκης, Κωστελέτος 20, Μαραγκουδάκης 8, Τζιτζογλάκης, Κοντοές 4

Black Mamba (Μπασδάνης): Θεοδοσίου 2, Ράδος, Λουκόπουλος 24 (5), Μαρίτσας, Μπολοτάκης 15, Κουτετές, Δέδες 28, Δεμιρτζόγλου

Τι μας άρεσε: Το πολύ ωραίο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!