13/06/2024
West Ballers 19 15 18 8 - 60 -
HotDogz 7 18 13 18 - 56 -

Συνεχίζει το σερί για τους West Ballers!

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους West Ballers να κυριαρχούν από την αρχή. Με τους Δώνη και Δεληγιάννη να ηγούνται της ομάδας, οι West Ballers κατάφεραν να επιβληθούν στον ρυθμό του παιχνιδιού και να δημιουργήσουν ένα σημαντικό προβάδισμα. Η άμυνα των HotDogz βρέθηκε σε δυσκολία να αντιμετωπίσει την επίθεση των αντιπάλων, με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει 19-7 υπέρ των West Ballers.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι HotDogz προσπάθησαν να ανακάμψουν και να μειώσουν τη διαφορά. Οι Χρόνης, Μπατσιούδης και Μπατσίλας ανέβασαν την απόδοσή τους, προσφέροντας σημαντικούς πόντους και δίνοντας νέα πνοή στην ομάδα τους. Οι West Ballers, ωστόσο, συνέχισαν να κρατούν τον έλεγχο του παιχνιδιού με τη βοήθεια του Δώνη και του Δεληγιάννη, διατηρώντας ένα σταθερό προβάδισμα. Το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 34-25, με τους West Ballers να έχουν ακόμα το πάνω χέρι.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι West Ballers συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά τους. Ο Δώνης και ο Δεληγιάννης παρέμειναν ακλόνητοι, προσφέροντας τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Οι HotDogz, αν και προσπάθησαν να βρουν ρυθμό, δεν μπόρεσαν να σπάσουν την άμυνα των West Ballers. Η διαφορά μεγάλωσε περαιτέρω, με το σκορ να φτάνει στο 52-38 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, αφήνοντας τους West Ballers σε μια ισχυρή θέση για τη νίκη.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι HotDogz έκαναν μια ηρωική προσπάθεια να επιστρέψουν στον αγώνα. Οι Χρόνης, Μπατσιούδης και Μπατσίλας έπαιξαν με πάθος και αποφασιστικότητα, μειώνοντας σταδιακά τη διαφορά. Οι West Ballers αντιμετώπισαν πίεση, αλλά με την καθοδήγηση των Δώνη και Δεληγιάννη κατάφεραν να διατηρήσουν την ψυχραιμία τους και να κρατήσουν το προβάδισμα. Ο αγώνας έληξε με σκορ 60-56, με τους West Ballers να παίρνουν τελικά τη νίκη.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιώργος Δεληγιάννης που πέτυχε το απόλυτο Double Double καθώς είχε 22 πόντους και 22 ριμπάουντ.

Πρωταγωνιστής για τους HotDogz είναι ο Βασίλης Μπατσιουδης ο οποίος έβαλε 16 πόντους και πήρε 6 ριμπάουντ.

West Ballers: Νικολαΐδης 2 , Ιωαννίδης 3 , Κυρκου 9 (3) , Δεληγιάννης 22 , Μάλαμας 4 , Δώνης 20 (2) , Αλατσίδης

HotDogz: Κατσικαρίδης 2 , Τεμέλκου , Ζεμπεκίδης 5 (1) , Φωτακίδης 1 , Χρόνης 16 (3) , Κεραμιδάς 1 , Μπατσιουδης 16 (4) , Νεόφυτος , Γερόπουλος 3 (1) , Μαυράκης , Μπατσίλας 12