06/10/2024
Peristeri Trelleborg 8 7 10 13 - 38 -
Webetter 8 20 22 14 - 64 -

Συνεχίζουν αήττητοι οι Webbeter!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να δίνουν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα και να σημειώνουν από 8 πόντους. Για τους γηπεδούχους οι Βαγενάς, Μπουζάνης και Νικολακάκης ήταν αυτοί που ξεχώρισαν με την απόδοσή τους, ενώ από την άλλη μεριά διακρίθηκαν οι Ρεκουνιώτης και Σβάϊγκερ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Webetter ανέβασαν στροφές, κυριάρχησαν και στις δύο μεριές του παρκέ και με πρωταγωνιστές τους Μπίτζιο, Πανώριο και Καπόγιαννη, "έχτισαν" διψήφια διαφορά (15-28) και έκαναν αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Οι "πορτοκαλί" έκαναν αρκετά λάθη, σκόραραν με το... σταγονόμετρο και μπήκαν σε βαθύ προβληματισμό εν όψει του δευτέρου ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν κατέβασαν ταχύτηταζ πρόσθεσα στην επιθετική τους εξίσωση τους Δημητρίου και Μανωλακόπουλο, εκτόξευσαν την διαφορά στο +25 (25-50) και έβαλαν τέλος στην υπόθεση νίκη. Οι "Περιστεριώτες" που δε μπορούσαν να ακολουθήσουν τον... τρελό ρυθμό των αντιπάλων, πήραν σκορ κυρίως από τον συγκινητικό Μπουζάνη.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν χωρίς άγχος και δοκίμασαν σχήματα και πρόσωπα εν όψει συνέχειας. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την ταυτόχρονη παρουσία των Μπουζάνη και Τοσουνίδη και πήραν εύκολους πόντους μέσα στο ζωγραφιστό ενώ οι φιλοξενούμενοι από την άλλη μεριά με τρίποντες "βόμβες" των Δημητρίου και Ρεκουνιώτη διατήρησαν την διαφορά σε δυσθεώρητα επίπεδα. Το τελικό σκορ ήταν 38-64 με τους Webetter να κάνουν το 3/3 στο πρωτάθλημα.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Δημητρίου με 9 πόντους (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα) και 13 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπουζάνης με 13 πόντους.

Peristeri Trelleborg (Τσίντζας): Βαγενάς 2, Δαλέζος 2, Κανδιλιέρης, Μακρής 2, Μπουζάνης 13, Νικολακάκης 4, Πέππας 2, Παλάσκας, Σταυρόπουλος, Τζαβέλλας 9 (1), Τοσουνίδης 4, Τσίντζας

Webetter (Ρεκουνιώτης): Δημητρίου 9 (1), Καπογιάννης 5, Μανωλακόπουλος 4, Μπίτζιος 9, Μπαλωμένος 2, Πανώριος 3 (1), Παραθύρας 4, Ρεκουνιώτης 16 (2), Σβάϊγκερ 12

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό δεύτερο ημίχρονο των νικητών.