10/06/2023
Most Wanted 11 9 21 10 - 55 -
Komic n Tragic 8 12 15 10 - 64 -

Συνεχίζουν ακάθεκτοι οι Summer Tragics!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Σπάρτακου, στην αυλαία της regular season του πρωτάθλημα της Development Summer League, οι Summer Tragics σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι, επικράτησαν των Most Wanted με σκορ 51-55. Η ομάδα των Ντρές και Σπυράτου τερμάτισαν στη πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και στη πρώτη φάση των playoffs θα αντιμετωπίσουν τους Grava Thunders. Οι Most Wanted από την πλευρά τους τερμάτισαν στην έκτη θέση με ρεκόρ 2-5 και άπαντες περιμένουμε την επιστροφή του Καραμασιώτη από την καλοκαιρινή τρέλα που ακούει στο όνομα Buscados, για να μάθουμε   τους στόχους για τη νέα αγωνιστική περίοδο! Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση!

Οι Summer θέλησαν από το ξεκίνημα να δείξουν ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης, καθώς με όπλο την άμυνα τους, αλλά και τους  Λίγγρη(7π), Παπαδόπουλο(6π) και Ντρές(5π) να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν  πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού με το υπέρ τους 11-18! Στον αντίποδα, ο Μπλιθικιώτης με 7 πόντους αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ των Most.

Στη συνέχεια οι Tragics ανέβασαν ακόμη περισσότερο την ένταση στην άμυνα τους, κράτησαν τον αντίπαλο στους εννέα πόντους και με τον Ακτύπη(4π) να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 20-30. Στον αντίποδα, ο Κάλας με δύο εύστοχα σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75 τελείωσε τη περίοδο με 6 πόντους.

Ο Λαγωνικάκος και η παρέα του επέστρεψαν στο παρκέ με σκοπό να βγάλουν το γνωστό άκρως ανταγωνιστικό πρόσωπο διαθέτουν σαν ομάδα, κάτι το οποίο το κατάφεραν, καθώς κέρδισαν το δεκάλεπτο με το επιμέρους 21-15. Ο Νικολάου ήταν απολαυστικός με 9 πόντους στο ενεργητικό του, ενώ 8 είχε ο Ντρές από την πλευρά  των Summer. Το σκορ της προτελευταίας στροφής ήταν το 41-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι άντεξαν στη πίεση που τους άσκησε ο αντίπαλος, κράτησαν το προβάδισμα και κατάφεραν να κατακτήσουν τη νίκη με σκορ 51-55.

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Ανδρέας Ντρές με 13 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Γιάννης Κάλας είχε 11 πόντους, 12 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κόψιμο!

Οι Summer Tragics είχαν 20/42 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 6/14 βολές, 38 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 10/26 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 4/10 βολές, 24 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 6 λάθη .

Most Wanted(Λαγωνικάκος): Ελευθεράκης 9, Κάλας 11, Λαγωνικάκος 6, Μπλιθικιώτης 8, Νικολάου 13, Ντάνασης 4.

Summer Tragics(Τσαμούρας): Ακτύπης 6, Λίγγρης 19, Ντρές 13, Παπαδόπουλος 6, Παπαντώνης 2, Ποθητός 2, Πουλάκης 5, Σπυράτος, Τσαμούρας 2.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση των Λίγγρη και Ντρές, αλλά και το γεγονός, ότι παρόλο που οι Most ήταν αδιάφοροι, διεκδίκησαν τη νίκη μέχρι τέλους!