06/10/2024
Athens Bucks 14 11 15 18 - 58 -
Campeon Εθνικός Star 4 10 13 13 - 40 -

Συνεχίζουν στις νίκες οι Athens Bucks!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ και αποφασισμένοι να κατακτήσουν την νίκη από νωρίς. Στην επίθεση βοήθησαν οι Καρώνης, Berakat και Αμανατίδης, σκοράροντας κυρίως μέσα από την ρακέτα. Οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν επιλογές στην επίθεση και πέτυχαν μόλις 4 πόντους με του Σιαπάνης και Τόλια.

Στην συνέχεια του παιχνιδιού οι Bucks συνέχισαν από κει που το είχαν αφήσει. Με πολύ ωραίες συνεργασίες των Φωτεινό, Berakat και Καρώνη πήγαν στα αποδυτήρια με άλλον αέρα. Οι Άσπροι κατάφεραν να  μειώσουν τη διαφορά στους 11 πριν το ημιχρονο με τους Τόλια, Κότσιφα και Σιαπάνη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Μωβ έκαναν διαχείριση του αποτελέσματος, ως αποτέλεσμα να βρίσκονται με 13 πόντους μπροστά. Πρωταγωνιστές των επιθέσεων ήταν οι Αμανατίδης και Berakat μέσα από το ζωγραφιστό και ο Καρώνης σκόραρε με ελεύθερα σουτ 2 πόντων.  Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν αμήχανοι επιθετικά και δεν πλησίασαν περισσότερο. Από αυτούς πέτυχαν πόντους οι Τόλιας και Δεδηλάκης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά με τους Bucks να κρατούν το ροζ φύλλο στα χέρια, χάριν στους πόντους των Φωτεινό και Καρώνη. Από την άλλη μεριά ο Εθνικό Star πήρε λύσεις από τους Τόλια και Καραπαναγιωτίδη και διαμόρφωσαν το τελικό 58-40.

Νοvivet MVP αναδείχθηκε ο Μάκης Αμανατίδης  με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ,  ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Τόλιας με 11 πόντους και 15 ριμπάουντ (double-double).

Athens Bucks (Δανιάς ): Ζώταλης, Λυραντωνάκης 7, Χριστόπουλος 2, Φωτεινός 13, Δανιάς, Αμανατίδης 10, Καρώνης 13, Berakat 16

Campeon Εθνικός Star (Σιαπάνης): Φλάσκος 2, Δεληδάκης 8, Σιαπάνης 4, Τόλιας 11, Καραπαναγιώτίδης 7, Μελάς , Κότσιφας 8, Αδαμίδης.

Τι μας άρεσε: Οι αυτοματισμοί των Athens Bucks στην επίθεση!