02/12/2022
Μπεκρίμ Team 16 10 17 9 - 52 -
Nobelistes 20 6 15 20 - 61 -

Συνεχίζουν τις υψηλές πτήσεις οι Nobelistes

Κρατώντας σε όλη τη διάρκεια του αγώνα μια σταθερή διαφορά, οι Nobelistes κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της Μπεκρίμ Team (52-61), σε μια αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο «Promitheas Park», στο πλαίσιο της φάσης των ομίλων του Basketaki Patras Cup.

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό από το ξεκίνημά του, με τους Nobelistes να τα πηγαίνουν περίφημα στην επίθεση στο Α' δεκάλεπτο και με χαρακτηριστική ευστοχία να καταφέρνουν να χτίσουν ένα μικρό προβάδισμα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +4 (16-20).

Στην δεύτερη περίοδο, η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην, με τους τυπικά γηπεδούχους να «σφίγγουν» πάρα πολύ την άμυνά τους και να περιορίζουν τους Nobelistes, οι οποίοι σκόραραν μόλις 6 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα, οι δύο ομάδες να πάνε στην ανάπαυλα ισόπαλες (26-26).

Στην επανάληψη, το ντέρμπι συνεχίστηκε, με το ματς να έχει συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και τις δύο ομάδες να παλεύουν με...νύχια και με δόντια για κάθε κατοχή. Με επιμέρους σκορ 17-15, οι Μπεκρίμ Team έκλεισαν προηγούμενοι την Γ' περίοδο (43-41), μπαίνοντας με ελαφρύ προβάδισμα στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ωστόσο, η νεανική ομάδα των Nobelistes , με μεγάλα αποθέματα ενέργειας και αστείρευτες δυνάμεις, κατάφεραν να πραγματοποιήσουν ένα εκπληκτικό «φίνις» στην αναμέτρηση και με επιμέρους σερί 9-20 να φτάσουν στην τελική επικράτηση (52-61).

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Νικόλας Θεοδώρου, ο οποίος πέτυχε 10 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ. Στον αντίποδα ξεχώρισε ο Ανδρέας Δημήτρης με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Οι Μπεκρίμ Team ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 12/40 δίποντα, 5/16 τρίποντα και 13/20 βολές. Μέτρησαν ακόμα 26 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 14 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 17 λάθη. Οι Nobelistes από την άλλη, είχαν 18/38 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 4/9 βολές, ενώ πρόσθεσαν επιπλέον 39 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 13 κλεψίματα, 4 μπλοκ και 25 λάθη.

Μπεκρίμ Team: Γεωργίου 12, Γιαννάτος 5, Α. Δημητρης 14, Χ. Δημήτρης 0, Κατσαμπίρης 0, Λουμπαρδέας 4, Προδρομίδης 0, Τσερκέζης 8, Φράγκος 9

Nobelistes: Βαλλιανάτος 0, Θεοδώρου 10, Ιορδανίδης 7, Καρβουνιάρης 2, Μιμερίνης 7, Νικολάου 3, Παπαθανασίου 9, Παυλάκος 5, Ροϊλίδης 2, Σταματόπουλος 1, Χατζημιχάλης Θ. 6, Χατζημιχάλης Ι. 11

Τι μας άρεσε: Η «σαρωτική» εμφάνιση από τους Nobelistes στην 4η περίοδο