14/01/2023
Magoofyδες 16 15 14 13 - 58 -
Hellas Paper Bears 13 23 25 17 - 78 -

Συνεχίζουν τις υψηλές πτήσεις οι Hellas Paper Bears!

Τα πράγματα στην πρώτη περίοδο ήταν πολύ διαφορετικά σε σχέση με το τελικό σκορ καθώς οι Magoofyδες μπόρεσαν με αρκετά εύστοχα σουτ και σωστές επιλογές στην επίθεση να πάρουν το προβάδισμα 3 πόντων. Οι Bears από την άλλη δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ίδιο ρυθμό αλλά και αυτοί με την σειρά τους χάρης σε κάποια καλάθια μπόρεσαν να μείνουν κοντά στο σκορ.

Το τοπίο όμως θα αλλάξει στο δεύτερο δεκάλεπτο καθώς οι Bears ξεκίνησαν το γρήγορο παιχνίδι το οποίο ξέρουν να παίζουν πολύ καλά με τον Μπέλλη να πετυχαίνει αρκετά καλάθια στον αιφνιδιασμό φέρνοντας έτσι το ματς τούμπα και παίρνοντας αυτοί την διαφορά τώρα με 5 πόντους. Οι Magoofyδες δεν το έβαλαν κάτω και έτσι μπόρεσαν με κάποια καλάθια του Θαλασσινού να μπουν ξανά στο παιχνίδι.

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι Hellas Paper Bears οι οποίοι με τους Παλιόγιαννη και Θεόδωρο Πολυχρονιάδη να βοηθούν στην επίθεση κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και να ξεφύγουν στο σκορ φτάνοντας ένα βήμα πιο κοντά στην νίκη. Από την άλλη ο Ανφιμιάδης προσπάθησε με τα δικά του σουτ να φέρει κάπως την διαφορά στα μέτρα της ομάδας του κάτι όμως που μόνος του δεν μπόρεσε να καταφέρει.

Όπως ήταν λογικό ο ρυθμός στην τελευταία περίοδο έπεσε καθώς πλέον και οι δύο ομάδες είχαν κουραστεί καθώς ήταν περιορισμένα τα άτομα , αλλά οι Magoofyδες προσπάθησαν μέχρι και το τελευταίο λεπτό να αλλάξουν την εικόνα του παιχνιδιού όμως οι Hellas Paper Bears ήταν αυτοί οι οποίοι κράτησαν την ψυχραιμία τους και πήραν την νίκη με τελικό σκορ 58-78.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ηλίας Μπέλλης ο οποίος έκανε ένα φανταστικό double double βάζοντας 45 πόντους και μαζεύοντας 12 ριμπάουντ.

Ενώ για τους Magoofyδες πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιξε ο Κυριάκος Ανφιμιάδης ο οποίος πέτυχε και αυτός double double με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Magoofyδες: Σγούρος 7 (1) , Δεδόπουλος 3 (1) , Ανφιμιάδης 15 , Θαλασσινός 16 (2) , Χατζηαποστόλου 3 (1) , Γεώργογλου 12 (3) , Τσομπανάκης 2

Hellas Paper Bears: Πολυχρονιάδης Ι. , Πολυχρονιάδης Θ. 12 (2) , Παλιογιαννης 14 , Νικηφόρος 7 , Μπέλλης 45 (3)

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο και αποτελεσματικό παιχνίδι των Bears.