12/11/2023
Phoenix BC 19 17 17 25 - 78 -
Metal Warriors BC 14 5 14 14 - 47 -

Συνεχίζουν στην νίκες οι Phoenix BC!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με αμφίρροπο παιχνίδι, αλλά οι Phoenix BC κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με προβάδισμα 19-14. Οι παίκτες των Phoenix BC, κυρίως οι Παπαδόπουλος και Δημητρίου, έδειξαν την ικανότητά τους στο σκοράρισμα, ενώ οι Metal Warriors προσπάθησαν να ανταποκριθούν κάτι που εν μέρη το κατάφεραν.

Το δεύτερο δεκάλεπτο είδε τους Phoenix να αυξάνουν το προβάδισμά τους, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 36-20. Οι Phoenix έδειξαν εξαιρετική άμυνα και αποδοτικό σκοράρισμα, ενώ οι Metal Warriors είχαν δυσκολίες στην αντιμετώπιση της αμυντικής πίεσης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Phoenix συνέχισαν να διατηρούν τον έλεγχο με σκορ 53-33. Οι Τσολακίδης και Φωτακάκης των Metal Warriors προσπάθησαν να επαναφέρουν την ομάδα τους χάρης στα καλάθια τους, αλλά οι Phoenix διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού για ακόμα μια φορά βάζοντας έτσι γερές βάσεις για την νίκη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν ένας αγώνας για την τιμή, καθώς οι Metal Warriors προσπάθησαν να ανταποκριθούν. Παρόλο που προσπάθησαν, οι Phoenix BC κατάφεραν να κλείσουν τον αγώνα με σκορ 78-47.

Ο τίτλος του MVP πέρασε στα χέρια του Γιώργου Δημητρίου ο οποίος πέτυχε 18 πόντους , πήρε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.

Αυτός που συνέβαλε τα μέγιστα για τους Metal Warriors είναι ο Στέφανος Τσολακίδης ο οποίος έβαλε 25 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Phoenix BC: Δημητρίου 18 , Παπαβασιλείου 5 , Καλογεράκης 7 (1) , Σκλέπος 8 , Πιστόλας 7 (1) , Πολυνόπουλος 5 , Συμεωνίδης 2 , Παπαδόπουλος 24 (8) , Τζαφέρης 2

Metal Warriors: Παναγιωτίδης , Ανουσάκης 2 , Κουπαράνης 6 , Φωτακακης 10 (2) , Παυλόπουλος , Μπακαλίδης 2 , Τσολακίδης 25 (2) , Παπαβασιλείου , Βασιλειάδης 2