29/10/2022
Beeranhas 20 13 19 17 - 69 -
Melisses BC 11 10 14 23 - 58 -

Τα Beeranhas έφαγαν τις Melisses!

Το βραδάκι του Σαββάτου 29 Οκτωβρίου στο Basketaki Arena,  παρακολουθήσαμε την αναμέτρηση μεταξύ δύο ομάδων που κατέβηκαν με πολλές απουσίες στο παιχνίδι, με τα Beeranhas τελικά να έχουν υπερδιπλάσια ριμπάουντ και περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να φτάνουν στην πέμπτη τους νίκη για τον δεύτερο όμιλο της Development 2, απέναντι στις Mέλισσες με 69 – 58.

Με σπασμένα τα φρένα μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο τα Beeranhas και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Μουσούντα – Τζανάκη με 6 πόντους και από κοντά τον Χαϊδάκη με 5, προηγήθηκαν με 17-0. Στην συνέχεια οι Μέλισσες κατάφεραν να αντιδράσουν και με πρώτα βιολιά τους Γανωτάκη με 4 και Γαρυφαλλάκη με τρίποντο, πλησίασαν σε 20 – 11.

Οι Μέλισσες μπήκαν αποφασισμένες στην δεύτερη περίοδο, έκλεψαν συνεχόμενες μπάλες και με 5 πόντους του Δούκα, τρίποντο του Γαρυφαλλάκη και καλάθι του Κοντοπάνου, μείωσαν σε 22 – 20. Στη συνέχεια οι Κόκκινοι έβγαλαν αντίδραση και με τον Μουσούντα να τους παίρνει από το χεράκι με 8 πόντους και τον Τζανάκη να σκοράρει από την περιφέρεια, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 33 – 21.

Στην τρίτη περίοδο, τα Beeranhas έκαναν εξαιρετικό επιθετικό παιχνίδι και με ηγέτη τον Τζανάκη με 9 πόντους και πολύτιμες βοήθειες του Κύρκου που πέτυχε 4, ανέβασαν την διαφορά στο + 17. Για τις Μέλισσες που άργησαν να ξυπνήσουν στο τρίτο δεκάλεπτο, πάλευε ο Γαρυφαλλάκης με τα μακρινά του σουτ, με τον Κοντοπάνο να ακολουθεί με 4 πόντους.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν και το πιο όμορφο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν σκορ και θέαμα. Οι φιλοξενούμενοι, έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, με τον Μπουγιούκο μπροστάρη με 7 πόντους και τους Γανωτάκη-Γαρυφαλάκη να ακολουθούν με 6 έκαστος. Τα Beeranhas με τον Τζανάκη να είναι ασταμάτητος με 9 πόντους και τον Κύρκο κυρίαρχο μέσα στο ζωγραφιστό με 6, ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με νίκη 69 – 58.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Βάιος Μουσούντας με 20 πόντους, 12 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θωμάς Γαρυφαλλάκης με 18 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Τα Beeranhas είχαν 28/56 δίποντα, 2/12 τρίποντα, 7/18 βολές, κατέβασαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 20 λάθη.

Οι Melisses είχαν 14/42 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 6/11 βολές, κατέβασαν 25 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 14 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Beeranhas(Χαϊδάκης): Βράκας (10ρ.), Κύρκος 15(10ρ.), Μιχαηλίδης (7 ρ.), Μουσούντας 20(12ρ.), Τζανάκης 27, Χαϊδάκης 7(11ρ.).

Melisses(Α.Μπουγιούκος): Γανωτάκης 12(8ρ.), Γαρυφαλλάκης 18, Δούκας 7(6 ασίστ-5 κλ.), Κοντοπάνος 9(7ρ.), Α.Μπουγιούκος 12.

Τι μας άρεσε: Το καυτό δίδυμο των Beeranhas Μουσούντα-Τζανάκη!