14/12/2022
Reptors 16 7 20 21 - 64 -
Bulldogs 19 19 12 15 - 65 -

Τα Bulldogs άντεξαν στην πίεση και ετοιμάζονται για το επόμενο ντέρμπι!

Βράδυ Τετάρτης στο Athens Sports Hall οι Rapetors (4-2) υποδέχθηκαν τα Bulldogs (4-2) για την 7η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Evolution League. Σε ένα ματς πολύ δυνατές μονομαχίες, εναλλαγές και συγκινήσεις η ομάδα του Δημήτρη Απέργη  πανηγύρισε υπέρ πολύτιμη νίκη επικρατώντας με 64-65. Οι Rapetors είχαν την ευκαιρία να ολοκληρώσουν μια σπουδαία ανατροπή στο φινάλε, όμως 0.9’’ πριν το τέλος ο Πέτρος Παπανικολάου αστόχησε δις από την γραμμή των 4,5 μέτρων. Πέμπτη νίκη για τα Bulldogs που ετοιμάζονται για το μεγάλο ματς της Κυριακής κόντρα στους πρωτοπόρους και αήττητους Young Ballers. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Σχετικά ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τους τυπικά φιλοξενούμενους να είναι ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί. Το δίδυμο Βασιλάκος (8π.) – Δημητρακόπουλος, κυρίως, τράβηξε κουπί επιθετικά για τους Bulldogs, ενώ οι Rapetors παρέμειναν σε απόσταση αναπνοής, βρίσκοντας τις απαντήσεις χάρη κυρίως στους Παπανικολάου (6π.) και Β. Κορρέ (5π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 16-19.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου τα Bulldogs παρουσιάστηκαν πολύ βελτιωμένα αμυντικά και κατάφεραν να ξεφύγουν με +15. Ο Βασιλάκος (7π.) συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, έχοντας ως άξιους συμπαραστάτες τους Απέργη (5π.), Δημητρακόπουλο (3π.), Λαζανάκη (2π.) και Γεωργόπουλο (2π.). Στην αντίπερα όχθη, οι γηπεδούχοι διένυσαν το λιγότερο παραγωγικό τους διάστημα, σκοράροντας μόλις 7 πόντους και… έμειναν πίσω. Σκορ ημιχρόνου, 23-38.

Μετά την ανάπαυλα, όμως, η ομάδα του Πατσουράκη ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου με 20-12. Οι Β. Κορρέ (7π.), Π. Κορρές (5π.) και Παπανικολάου (6π.) σκόραραν με μεγάλη συνέπεια και επέτρεψαν στην ομάδα τους να ξανά μπει στο ματς. Τα Bulldogs παρότι είχαν κενά διαστήματα βρήκαν κάποιες λύσεις στο επιθετικό σκέλος από τους Λαζανάκη (5π.), Δημητρακόπουλο (3π.), Γεωργόπουλο (2π.) και Βασιλάκο (2π.) και διατήρησαν το προβάδισμα στην κατοχή τους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 43-50.

Μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο. Τα Bulldogs προηγήθηκαν με +10, οι Rapetors όμως επέστρεψαν εκ νέου και το ματς οδηγήθηκε στις ειδικές καταστάσεις. Λίγα δέκατα του δευτερολέπτου πριν το τέλος ο Παπανικολάου είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του ή έστω να στείλει το ματς σε έξτρα πεντάλεπτο. Τίποτα από τα δύο δεν συνέβη όμως και κάπως έτσι τα Bulldogs πανηγύρισαν αυτήν την δραματική νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, οι Rapetors είχαν 21/55 δίποντα, 4/22 τρίποντα και 10/18 βολές. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη. Στον αντίποδα, τα Bulldogs είχαν 18/47 δίποντα, 4/11 τρίποντα και 17/26 βολές. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Βασιλάκος με 24 πόντους, έχοντας 9/17 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 6/9 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη σε 39 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Δημήτρης Πατούλιας με 9 πόντους, έχοντας 4/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 1/3 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ και είχε μόλις 1 λάθος σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Rapetors (Πατσουράκης) : Αντωνόπουλος 3 (1), Καίσαρης 2, Κάππος, Κορρές Π. 7, Κορρές Ε. 16 (1), Κρέτσης, Παπαγεωργίου, Παπανικολάου 17 (2), Πατούλιας 9, Πατσουράκης 10.

Bulldogs (Απέργης) : Απέργης 5, Βασιλάκος 24, Γαλάνης 2, Γεωργόπουλος 9 (1), Δημητρακόπουλος 16 (3), Λαζανάκης 9.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς στο φινάλε.