20/04/2022
ThunderDogs 17 28 24 17 - 86 -
Aguanile 13 10 15 11 - 49 -

Τα διαδικαστικά έμειναν για τους ThunderDogs!

Με το 1,5 πόδι στα προημιτελικά της Master League βρίσκονται οι ThunderDogs, οι οποίοι με όπλο την πληρότητά τους και την ευστοχία από την περιφέρεια, συνέτριψαν την εξάδα της Aguanile με 86-49 στο πρώτο παιχνίδι της σειράς για τους 16!

Πολύ δυνατό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι ThunderDogs στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Πρισιμιτζάκη, 4 του Σεφέρη και τρίποντα των Τσιρίγκα – Καπαρελιώτη, προηγούνταν με 15-4, 3:00 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Αντέδρασαν στο φινάλε του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι και με 6 πόντους του Τζιγκουνάκη και 4 του Συκαρά, μείωσαν στους 4, 17-13!

Στην δεύτερη περίοδο ο Παπαγεωργίου έδωσε εντολή στους παίχτες του να πιέσουν ψηλά και έτσι οι γηπεδούχοι με δράστες στην επίθεση τους Σεφέρη (6π), Σαραντάκο (6π), Καπαρελιώτη (5π), Τσιρίγκα (4π), Δημακαρέα (4π) και Ντιμπ (3π), έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 24 πόντων, 45-21. Το σκορ του πρώτου μέρους, 45-23, διαμόρφωσε για λογαριασμό της Aguanile ο Σιαμπλής, ενώ νωρίτερα 4 πόντους πέτυχε ο Σιμιτσόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Καπαρελιώτης εκτέλεσε τέσσερις φορές από την περιφέρεια και σε συνδυασμό με τους 6 πόντους του Πέππα, έδωσαν αέρα 34 πόντων στους ThunderDogs, 64-30, οι οποίοι έκλεισαν εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +31, 69-38. Δεν μπόρεσαν οι φιλοξενούμενοι να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους του Καλαφάτη και τους 4 του Γκέγκιου. Σκορ τρίτης περιόδου 69-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τα “Τριποντόσκυλα” να επικρατούν με 86-49, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Ντιμπ και Δημακαρέα. Για την “Agua” στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Καλαφάτης, Συκαράς, Τζιγκουνάκης και Σιμιτσόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/13 βολές, 18/39 δίποντα και 14/33 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 11 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/14 βολές, 18/53 δίποντα και 1/17 τρίποντα. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 9 λάθη.

Betsson mvp των ThunderDogs ο Καπαρελιώτης με 20 πόντους, έχοντα; 1/1 δίποντο και 6/12 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος της Aguanile ο Συκαράς με 9 πόντους, έχοντας 3/5 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

ThunderDogs (Παπαγεωργίου): Σαραντάκος 6 (2), Σεφέρης  14 (1), Πέππας 5, Καπαρελιώτης 20 (6), Δημακαρέας 9, Ντιμπ 12 (2), Πίνας, Τσιρίγκας 9 (2), Πρισιμιτζάκης 11 (1)

Aguanile (Γκέγκιος): Σιαμπλής 8, Σιμιτσόπουλος 6, Καλαφάτης 11, Συκαράς 9 (1), Γκέγκιος 4, Τζιγκουνάκης 11

Τι μας άρεσε: Το τρομερό δεύτερο δεκάλεπτο των ThunderDogs!