05/11/2019
Paliagoura 11 9 15 14 - 49 -
Souvlakers 13 6 25 16 - 60 -

Tα δύσκολα… εύκολα έκαναν οι Souvlakers!

Το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Πλάτωνα, τα Paliagoura υποδέχτηκαν τoυς Souvlakers. Σε ένα ακόμη παιχνίδι της Elite oι δύο ομάδες που αγωνίστηκαν αμφότερες με απουσίες, οι φιλοξενούμενοι με τους Σαρρή(18π.) και Kάρολο Barkshire(14π.)πήραν το ροζ φύλλο κόντρα στην παρέα των Χρυσανθακόπουλου(15π.) και Κασκάνη(20π.). Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 49-60 και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια ελπίζοντας σε μία καλή πορεία με τους Souvlakers να έχουν τρεις νίκες και τέσσερις ήττες, ενώ τα Paliagoura δύο νίκες και πέντε ήττες αντίστοιχα.

To σκορ άνοιξαν στην πρώτη περίοδο οι Souvlakers με επτά σερί πόντους, εκ των οποίων οι τέσσερις του Κάρολου Barkshire και ένα τρίποντο του Αγγελόπουλου, αλλά η απάντηση ήρθε με πέντε σερί πόντους από Κασκάνη(3π.) και Χρυσανθακόπουλο(2π.). Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν την διαφορά μέχρι και το πέμπτο λεπτό για το 5-11, αλλά οι γηπεδούχοι με τους Λαγό, Χρυσανθακόπουλο και Καραγιάννη μείωσαν και πάλι το σκορ διαμορφώνοντας το επιμέρους σκορ σε 11-13.

Δυναμικά πέρασαν στο παρκέ οι δύο ομάδες στην δεύτερη περίοδο, με το σκορ να διαμορφώνεται στα πρώτα δυόμιση λεπτά σε 12-15, αλλά ένα σερί εννέα πόντων που έτρεξαν οι Souvlakers, εκ των οποίων δύο του Σαρρή, δύο του Καρόλου και πέντε του Τζαβάρα έγραψαν το 12-24. Στα επόμενα λεπτά Χρυσανθακόπουλος και Κασκάνης μείωσαν για το 16-27, αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και πάλι την διαφορά στους δέκα, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με σκορ 20-29.

Την διαφορά τους ανέβασαν στην τρίτη περίοδο οι Souvlakers με το σκορ να διαμορφώνεται σε 23-35 στα πρώτα τρία λεπτά. Κύριος πρωταγωνιστής εμφανίστηκε ο Σαρρής γράφοντας έξι προσωπικούς πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η βοήθεια του Ερρίκου Barkshire(6π.) με την ομάδα τους να γράφει 15 πόντους στο σύνολο . Για τους γηπεδούχους αντίστοιχα, την παράσταση έκλεψε ο Κασκάνης με επτά προσωπικούς πόντους από την περιφέρεια. Σκορ τρίτης περιόδου 35-44.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου τα Paliagoura μείωσαν στους οκτώ πόντους στα πρώτα δυόμιση λεπτά με τους Κασκάνη(2π.) και το τρίποντο του Μούσουρα. Οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά την διαφορά τους μέχρι και τέσσερα λεπτά πριν την λήξη για το 42-55, ενώ οι γηπεδούχοι αντέδρασαν με έξι σερί πόντους πλησιάζοντας στους οκτώ. Στα τελευταία δύο λεπτά το τρίποντο του Τζαβάρα και το καλάθι του Σαρρή που βρέθηκε σε εξαιρετικό βράδυ, υπέγραψαν την νίκη της ομάδας τους με τελικό σκορ 49-60.

Στο τέλος του αγώνα τα Paliagoura είχαν 15/33 δίποντα(45,5%), 4/27 τρίποντα(14,8%) και 7/17 βολές(41,2%). Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, πραγματοποίησαν 4 κλεψίματα ενώ έκαναν 16 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα οι Souvlakers είχαν 20/47 δίποντα(42,6%), 4/23 τρίποντα(17,4%) και 8/14 βολές (67,1%). Αντίστοιχα πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ και έκαναν 8 κλεψίματα, 9 λάθη και 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Δημήτρης Σαρρής με 18 πόντους, έχοντας 8/17 δίποντα(47,1%) και 2/4 βολές(50%) ενώ μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 40 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βασίλης Χρυσανθακόπουλος με 15 πόντους έχοντας 6/10 δίποντα (60%) και 1/3 τρίποντα(33,3%), ενώ παράλληλα έγραψε 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 36 λεπτά συμμετοχής.

Paliagoura(Κοντορουχάς): Χρυσανθακόπουλος 15(1), Κασκάνης 20(1), Λαγός 5(1), Καραγιάννης 6, Κοντορουχάς, Σουρλίγκας, Μούσουρας 3(1)

Souvlakers(Ποντίκης): Δάμης 2, Barkshire Κάρολος 14, Αγγελόπουλος 7(1), Τοκατλίδης 3(1), Barkshire Ερρίκος 6, Σαρρής 18, Τζαβάρας 10(2)

Τι μας άρεσε: Δυνατό παιχνίδι, ενώ καλή διάθεση είχαν και οι δύο ομάδες για να διεξαχθεί ενα ποιοτικό ματς.