21/10/2019
Άνεμος BC 14 14 16 32 - 76 -
Titans 15 17 9 14 - 55 -

Τα δύσκολα εύκολα έκανε ο Άνεμος!

Αν και για τρία δεκάλεπτα τα βρήκε σκούρα απέναντι στους Titans, ο Άνεμος με έναν μαγικό Γεωργούση με 32 πόντους και 32-14 επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο, έφτασε εν τέλει εύκολα στη νίκη με 76-55 και θα παίξει στους 32 του Basketaki Cup με την ομάδα του coach Αθανασίου, τους Kourkoutes!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Titans, καθώς με δύο τρίποντα του Γρηγοριάδη, 4 πόντους του Γιάννη Ηλιαδάκη και τρίποντο του Κεραμειδά, προηγούνταν με 4-15, 2:30 για το τέλος της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, οι ερυθρόλευκοι ξύπνησαν στο φινάλε του δεκαλέπτου και με 6 πόντους του Βήττα, αλλά και 5 του Γεωργούση, έριξαν την διαφορά στον πόντο, 14-15!

Στην δεύτερη περίοδο ο Άνεμος κατάφερε να προσπεράσει με 20-15, διατηρώντας το τιμόνι στα χέρια του μέχρι 3:00 για την ανάπαυλα, έπειτα από 5 ακόμη πόντους του Βήττα και 3 του Χούσου. Οι Τιτάνες, όμως, ήταν καλύτεροι στο φινάλε του ημιχρόνου και με τους Κεραμειδά (10π) – Γιάννη Ηλιαδάκη (6π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 28-32!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Κούμουλου έσφιξε την άμυνα και με δράστες στην επίθεση τους Μεχίλι (5π), Γεωργούση (5π) και Χούσο (4π), έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο όντας σε θέση οδηγού με 44-41. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Κεραμειδά και το τρίποντο του Γρηγοριάδη. Σκορ τρίτης περιόδου 44-41!

Στο τέταρτο και τελευταίο ο Γεωργούσης τα έβαλε στην κυριολεξία όλα, αφού με 18 δικούς του πόντους και βοήθειες των Αθανασίου – Χούσου, οδήγησαν τον Άνεμο στην άνετη επικράτηση με 76-55. Ο Λαδόπουλος με 9 πόντους ήταν αυτός που πάλεψε για τους Τιτάνες στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 12/19 βολές, 20/42 δίποντα και 8/41 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 15 φορές και έκαναν μόλις 7 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/27 βολές, 12/34 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 21 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Mvp για τον Άνεμο ο Γεωργούσης με 32 πόντους, έχοντας 9/10 βολές, 4/8 δίποντα και 5/19 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Titans ο Γιάννης Ηλιαδάκης με 14 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 5/7 δίποντα και 1/6 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκανε 4 λάθη, είχε 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Άνεμος (Κούμουλος): Χούσος 13, Βήττας 13 (2), Ζαγαριώτης, Αθανασίου 8, Δημητρόπουλος 2, Παππάς, Μεχίλι 8 (1), Καρατσαρέας, Γεωργούσης 32 (5)

Titans (Ηλιαδάκης Γ.): Αλεφραγκής, Ηλιαδάκης Γ. 14 (1), Γρηγοριάδης 10 (3), Σακκάς, Τριανταφύλλου 3, Μπαμπάτσικος, Ηλιαδάκης Β., Σωμαράκης, Λαδόπουλος 9, Κεραμειδάς 19 (1)

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό δεύτερο ημίχρονο του Ανέμου, όπου έτρεξε 48-23 επιμέρους σκορ!