01/12/2021
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 9 7 9 8 - 33 -
Αμφιδέξιοι 13 13 12 17 - 55 -

Τα έκαναν όλα τέλεια οι Αμφιδέξιοι!

Πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερή τους εμφάνιση μέχρι τώρα, οι Αμφιδέξιοι μετέτρεψαν σε υγιεινό περίπατο τον αγώνα κόντρα στον Αρχιστράτηγο Βασδέκη, τον οποίο και κέρδισαν εύκολα με 33-55 και ανέβηκαν στην δεύτερη θέση του πρώτου ομίλου της Master League μετά την ολοκλήρωση της έβδομης αγωνιστικής!

Σαφώς ανώτεροι παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα του αγώνα οι Αμφιδέξιοι, καθώς με 6 πόντους του Παπαδόπουλου, του Ρίζου και έμμεσο τρίποντο του Μάιπα, βρέθηκαν δύο φορές στο +9, 2-11 & 4-13, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 9-13. Ο Τογγαλίδης με 4 πόντους και ο Μαγκανιάρης με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά, ενώ το πρώτο καλάθι της ομάδας τους είχε πετύχει ο Συκάρης.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι φιλοξενούμενοι και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 4 νέους πόντους του Παπαδόπουλου, 4 του Ρίζου και τρίποντο του Στουρνάρα, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 14 πόντων, 12-26, 3:30 για την ανάπαυλα. Το μόνο που κατάφερε ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης ήταν να μειώσει στους 10, 16-26, με τον Βασδέκη να βάζει τρίποντο και τους Μαγκανιάρη – Μουτεβελή να συνδράμουν από 2 πόντους ο καθένας.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με τους Αμφιδέξιους να έχουν τον απόλυτο έλεγχο και με 6 νέους πόντους του Παπαδόπουλου, έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +13, 25-38. Τους γηπεδούχους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 6 πόντοι του Τογγαλίδη και οι 2 του Μαγκανιάρη. Σκορ τρίτης περιόδου 25-38!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Αμφιδέξιοι δεν έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να ελπίζει για την ανατροπή και με δράστες στην επίθεση τους Ρίζο (5π), Στουρνάρα (5π), Παπαδόπουλο (4π) και Κλάδη (3π), έφτασαν εύκολα στη νίκη με 33-55. Ούτε και στο τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσε ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης να βρει τα πατήματά του και έτσι οι 4 πόντοι του Τογγαλίδη δεν του έφταναν.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 9/35 δίποντα και 3/31 τρίποντα. Πήραν 45 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 16 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 1/2 βολές, 21/55 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος του Αρχιστράτηγου Βασδέκη ο Συκάρης με 2 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα και 0/1 τρίποντο, ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ και έκανε 1 λαθάκι. Κορυφαίος των Αμφιδέξιων ο Παπαδόπουλος με 22 πόντους (double-double), έχοντας 11/21 δίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα.

Αρχιστράτηγος Βασδέκης (Βασδέκης): Τογγαλίδης 14 (1), Μουτεβελής 2, Βασδέκης 3 (1), Κυριακίδης 1, Λιοφάγος, Μαγκανιάρης 9 (1), Ευσταθίου 2, Συκάρης 2

Αμφιδέξιοι (Τζαβέλλας): Στουρνάρας 8 (2), Κλάδης 3 (1), Τζαβέλλας 2, Μάιπας 5, Παπαδόπουλος 22, Ρίζος 15 (1), Κοκόσης

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Αμφιδέξιων σε όλη την διάρκεια του αγώνα!