28/10/2019
Leontario BC 14 15 20 8 - 57 -
Baca Juniors BC 7 6 16 10 - 39 -

Τα «έβαλαν» από παντού…οι Leontario!

Το βράδυ της Κυριακής στο κλειστό του Seven, οι Leontario BC υποδέχτηκαν τους Baca Juniors. Την αυλαία του πρωταθλήματος για τον πρώτο όμιλο της Development  League, άνοιξαν με μία εύκολη σχετικά νίκη οι γηπεδούχοι με τους Κοκκινά(18π.) και Δημητρακόπουλο Μιλτιάδη(16π.), παρά τις απώλειες που αντιμετώπισαν και οι δύο ομάδες, κόντρα στην παρέα των Δασκαλόπουλου(10π.) και Αρβανίτη(9π.). Η αναμέτρηση έληξε με τελικό σκορ 59-37, και πλέον οι δύο ομάδες αναμένουν τα επόμενα παιχνίδια της διοργάνωσης.

To σκορ άνοιξαν στην  πρώτη περίοδο οι Leontario με το καλάθι του Δημητρακόπουλου Μιλτιάδη, αλλά η απάντηση δεν άργησε με τον Μπαρμπάκη για το 2-2 στο έβδομο λεπτό. Οι δυο ομάδες βρέθηκαν και πάλι ισόπαλες, ενώ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα τρία λεπτά πριν την λήξη, με τους Κοκκινά και Δημητρακόπουλο Μιλτιάδη. Τέσσερις πόντοι των Baca από Δασκαλόπουλο και Κασφίκη μείωσαν για το 8-7, αλλά δύο σερί τρίποντα από Κοκκινά και Δημητρακόπουλο Αντρέα, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με επιμέρους σκορ 14-7.

Δυναμικά συνέχισαν στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες με τους γηπεδούχους να γράφουν 15 συνολικούς πόντους εκ των οποίων οι οκτώ του Δημητρακόπουλου Μιλτιάδη που βρέθηκε σε εξαιρετικό βράδυ, ενώ ξεχωρίσαμε και τα δύο τρίποντα του Προκοπίου. Αντίστοιχα οι φιλοξενούμενοι έγραψαν μόλις έξι πόντους με τους Δασκαλόπουλο(2π.), Αρβανίτη(1π) και Σοφικίτη(3π.). Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες με σκορ 29-13.

Το πιο παραγωγικό τους δεκάλεπτο πραγματοποίησαν οι Leontario στην Τρίτη περίοδο σημειώνοντας 20 συνολικούς πόντους με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κοκκινά, ο οποίος σημείωσε 10 προσωπικούς πόντους εντυπωσιάζοντας από την περιφέρεια. Στον αντίποδα οι Baca έγραψαν 16 ακόμη πόντους ξεχωρίζοντας τους Αρβανίτη(6π.) και Δασκαλόπουλο(4π.) που κράτησαν τα ηνία της επίθεσης για την ομάδα τους. Σκορ τρίτης περιόδου 49-29.

Χωρίς περιθώρια ανατροπής κύλησε και η τέταρτη περίοδος για τις δύο ομάδες, με την διαφορά να είναι στους 20 πόντους. Για τους γηπεδούχους οι οποίοι χαλάρωσαν στην επίθεσή τους, πρωταγωνιστής ήταν ο Προκοπίου με δύο προσωπικά τρίποντα, ενώ οι φιλοξενούμενοι βρήκαν επιθετικές λύσεις μέσα από τις εύστοχες προσπάθειες των Δασκαλόπουλου, Σοφικίτη, Αρβανίτη, Κασφίκη και Σιαχάμη. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε σε 57-39.

Στο τέλος του αγώνα οι Leontario BC είχαν 9/29 δίποντα(31%), 11/36 τρίποντα(30,6%) και 6/10 βολές(60%). Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, πραγματοποίησαν 11 κλεψίματα ενώ έκαναν 13 λάθη. Στον αντίποδα οι Baca Juniors είχαν 14/46 δίποντα(30,4%), 1/16 τρίποντα(6,2%) και 8/20 βολές (40%). Αντίστοιχα πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 3 ασίστ και έκαναν 10 κλεψίματα, 20 λάθη και 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχτηκε ο Μιχάλης Κοκκινάς με  18 πόντους, έχοντας 1/3 δίποντα(33,3%), 5/9 τρίποντα(55,6%) και 1/2 βολές(50%) ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ και δεν έκανε  λάθος σε 26 λεπτά συμμετοχής. Αντίστοιχα για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σπύρος Σοφικίτης με 6 πόντους έχοντας 2/12 δίποντα (16,6%), 0/1 τρίποντα(0,0%) και 2/6 βολές(33,3%) ενώ παράλληλα έγραψε 21 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 4 μπλοκ σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Leontario BC: Προκοπίου 14(4), Κοκκινάς 18(5), Λαζανάκης 2, Δημητρακόπουλος Μιλτιάδης 16(1), Κορωνάκης 2, Δημητρακόπουλος Αντρέας 3(1), Σπυρόπουλος, Κωσταντιδέλης 2

Baca Juniors: Κασφίκης 6, Αρβανίτης 9, Καρέτσος 4(1), Σοφικίτης 6, Δασκαλόπουλος 10, Μπαρμπάκης 2, Σιαχάμης 2

Τι μας άρεσε: Δυνατές μάχες μέσα στις δύο ρακέτες, ενώ εξαιρετική ευστοχία στα τρίποντα εμφάνισαν οι γηπεδούχοι.