39
BBC 9 12 6 12 - 39 -
Elitήριοι by pinguin.gr 23 15 19 21 - 78 -

Τα έβλεπαν ¨διπλά¨οι Elitήριοι!

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον πέμπτο όμιλο της Summer Master League οι Elitήριοι, καθώς επικράτησαν με double score των BBC με 39-78 στο Athens Sports Hall!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Elitήριοι στο παιχνίδι, καθώς με 10 πόντους του Πρίφτι και 4 του Θάνου Πατωνίδη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 14 πόντων, 9-23. Ο Πέτσας με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με νέους 6 πόντους του Πρίφτι και άλλους τόσους του Θάνου Πατωνίδη, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 21-38. Δεν μπόρεσαν οι BBC να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 4 πόντους του Κεραμιδά και τους 4 του Παυλόπουλου.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Elitήριοι, αφού με ακόμη 7 πόντους του Πρίφτι, 6 του Φιλίππου Πατωνίδη και τρίποντα των Λαμπρινού – Μωυσή, έφτασαν στο +30, 27-57. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους ασπρόμαυρους στο τρίτο δεκάλεπτο, με τους Σακελλαρίου, Βούλγαρη και Χρήστου να πετυχαίνουν από 2 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 27-57!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Κολωνού και έτσι η παρέα του Κωνσταντινάκου έφτασε στην άνετη επικράτησε με 39-78, έπειτα από 6 πόντους του Πρίφτι, 6 του Ξενόφου και τρίποντο του Φιλίππου Πατωνίδη. Από την άλλη μεριά, στα τελευταία λεπτά ξεχώρισε ο Κεραμιδάς, πετυχαίνοντας τους 4 από τους 12 πόντους της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 0/2 βολές, 18/55 δίποντα και και στην 1/21 τρίποντα. Πήραν 34 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 7/12 βολές, 28/47 δίποντα και 5/20 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 7 λάθη.

Πολυτιμότερος των BBC ο Χρήστου με 6 πόντους, έχοντας 3/4 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Hall of Brands mvp των Elitήριων ο Πρίφτι με 29 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 12/16 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και ήταν αλάνθαστος.

BBC (Πρόκος): Παυλόπουλος 4, Βούλγαρης 4, Πρόκος, Χρήστου 6, Πέτσας 7 (1), Σακελλαρίου 6, Κεραμιδάς 10, Δάλλας 2

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Ξενόφος 8, Πατωνίδης Θ. 12, Λαμπρινός 6 (1), Πρίφτι 29 (1), Κωνσταντινάκος 4, Μωυσής 6 (2), Πατωνίδης Φ. 13 (1)

Τι μας άρεσε: Το γρήγορο παιχνίδι των Elitήριων, όπως και το εξαιρετικό κλίμα ανάμεσα στις δύο ομάδες!