16/10/2022
Gran Μανάρια 17 12 13 12 - 54 -
Transporters 7 5 8 9 - 29 -

Τα γνωστά από τα Gran Μανάρια!

Παίζοντας άμυνα για σεμινάριο σε όλη την διάρκεια του αγώνα, τα Gran Μανάρια κέρδισαν με το εντυπωσιακό 54-29 τους Transporters στο κλειστό του Αγίου Νικολάου και μπήκαν με το δεξί στο πρωτάθλημα της Evolution League!

Με όπλο την εξαιρετική αμυντική λειτουργία και 6 πόντους του Σκληρού, αλλά και τρίποντο του Καραμπούλα, τα Gran Μανάρια έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 10 πόντων, 17-7. Ο Κορώσης από την περιφέρεια και οι Πιπέρος - Γκέος με ατομικές ενέργειες έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με ηγέτη τον Ισίδωρο Τσίγκο που πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 17 πόντων, 29-12. Το μοναδικό καλάθι εντός πεδιάς των Transporters σε εκείνο το σημείο πέτυχε ο Σιώτας.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Ασπροπυργιώτες, αφού με 5 πόντους του Παπαχριστοδούλου και 4 του Ισίδωρου Τσίγκου, έφτασαν στο +25, 42-17. Το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου, 42-20, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Κορώσης από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα 4 πόντους πέτυχε ο Θεοδωρόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 42-20!

Με την διαφορά στους 22, 42-20, δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και έτσι η αρμάδα του Μπρέμπου έφτασε εύκολα στη νίκη με 54-29, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Νερούτσου, Αντώνη Τσίγκου, Παπαχριστοδούλου και Παπαευσταθίου. Για τους "Μεταφορείς" στα τελευταία λεπτά βρήκαν στόχο οι Γκέος, Κορώσης και Μαυρίδης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/15 βολές, 19/48 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/16 βολές, 6/33 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Μάζεψαν 29 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Betsson mvp για τα Gran Μανάρια ο Παπαχριστοδούλου με 9 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 2/6 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Transporters ο Γκέος με 6 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 2/5 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Gran Μανάρια (Μπρέμπος): Πέππας 2, Τσίγκος Α. 6, Παπαχριστοδούλου 9 (1), Τσίγκος Ι. 12, Ηλίας 2, Νερούτσος 8, Καραμπούλας 3 (1), Σκληρός 8 (1), Παπαευσταθίου 2, Καμπόλης 2

Transporters (Βρύσης): Θεοδωρόπουλος 4, Σιώτας 4, Πιπέρος 2, Βρύσης 1, Χούλης, Κορώσης 7 (2), Μαυρίδης 5 (1), Γκέος 6

Τι μας άρεσε: Η προσήλωση των Μαναριών στην άμυνα!