29/04/2023
Τα Βουνά Ath 9 19 13 10 - 51 -
Undrafted 13 12 9 12 - 46 -

Τα «καλοκαιρινά» Βουνά δεν αστειεύονται!

Το βράδυ του Σαββάτου στο Athens Sports Hall τα Βουνά επικράτησαν των Undrafted με 51-46 στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής της Summer Development League.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι Undrafted, σκοράροντας με αξιοσημείωτο πλουραλισμό και μπαίνοντας από νωρίς σε θέση οδηγού. Σε λογική απόσταση κρατήθηκαν οι μετέπειτα νικητές, με τον Γεωργίου (6π.) να δείχνει από νωρίς τις άγριες διαθέσεις του. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-13.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου τα Βουνά εμφανίστηκαν βελτιωμένα και διανύοντας το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς, πήραν κεφάλι στο σκορ με πρωταγωνιστές τους Κωνσταντίνου (6π.), Χόντο (4π.) και Πάρη Παναγιωτόπουλο (3π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Undrafted απώλεσαν το υπέρ τους προβάδισμα στου δρόμου τα μισά, παρά την προσπάθεια των Ματεντζόγλου (7π.) και Τσιάνου (4π.). Σκορ ημιχρόνου, 28-25.

Μετά την ανάπαυλα τα Βουνά διατήρησαν τα ηνία του αγώνα, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου με 13-9 και βρίσκοντας λύσεις από τους Γεωργίου (8π.) και Δικαίο (4π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι φιλοξενούμενοι που σκόραραν μόλις 9 πόντους, με τους Σουχορούκωφ (4π.), Ματεντζόγλου (3π.) και Τσιάνο (2π.) να τραβούν το κουπί της επίθεσης. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 41-34.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Undrafted πάλεψαν μέχρι τέλους για την ανατροπή, χάρη στο δίδυμο των Τσιάνου (7π.) και Σουχορούκωφ (5π.). Τα Βουνά, όμως, διαχειρίστηκαν έξυπνα την κατάσταση και με πρωταγωνιστές στο φινάλε τους Γεωργίου (5π.), Δικαίο (3π.) και Κωνσταντίνου (2π.) έφτασαν δίκαια στην νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, τα Βουνά είχαν 13/48 δίποντα, 4/19 τρίποντα και 13/24 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχε 12 λάθη.

Στον αντίποδα, οι Undrafted είχαν 13/49 δίποντα, 3/12 τρίποντα και 11/22 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευθύμιος Γεωργίου με 21 πόντους και double-double, έχοντας 8/15 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψε 22 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και μόλις 1 λάθος σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Ματεντζόγλου με 12 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη και 2 μπλοκ σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Βουνά (Χόντος): Γεωργίου 21, Γραίκος 2, Δικαίος 9 (1), Κωνσταντίνου 9 (2), Παναγιωτόπουλος Π. 3 (1), Παναγιωτόπουλος Δ., Ράλλης, Φιλντίσης 2, Χόντος 5, Χριστοδούλου.

Undrafted (Τσιάνος): Αντωνάκης 3, Θεοδωρόπουλος 3 (1), Καταλακτάκης, Ματεντζόγλου 12 (1), Παπαγεωργίου, Σουχορούκωφ 13, Τσιάνος 15 (1).

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων.