12/11/2022
Hellas Paper Bears 23 28 20 18 - 89 -
Magoofyδες 12 22 13 17 - 62 -

Τα κατάφεραν ξανά οι Hellas Paper Bears!

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι Paper Bears κατάφεραν να πάρουν μια σημαντική διαφορά 11 πόντων με τον Χύτα για ακόμα μια φορά να πετυχαίνει σημαντικά καλάθια κυρίως στον αιφνιδιασμό. Οι Magoofyδες το μόνο που μπόρεσαν να κάνουν ήταν να κρατήσουν στα μέτρα τους την διαφορά κυρίως με τα καλάθια του Σγουρού.

Οι Magoofyδες μπόρεσαν να ανατρέψουν για λίγο τα δεδομένα παίρνοντας σημαντικές αποφάσεις στην επίθεση φτάνοντας κοντά στους γηπεδούχους. Οι Hellas Paper Bears όμως όντας αρκετά συγκεντρωμένοι μπόρεσαν να ανακάμψουν και να μείνουν μπροστά στο σκορ με τον Νικοφόρο και αρκετά εύστοχα σουτ του.

Το παιχνίδι όμως άρχισε σιγά σιγά να ξεκαθαρίζει καθώς οι Paper Bears βρήκαν το ρυθμό που αναζητούσαν , ένας  ρυθμός γρήγορος και άκρως συναρμπαστικός έτσι με αρκετά σημαντικά καλάθια κυρίως τρίποντα πήραν την πολυπόθητη διαφορά και οι Magoofyδες πλέον ήταν με την πλάρη στο τοίχο για ακόμα μια φορά στο παιχνίδι.

Οι πολλές προσπάθειες του Τσομπανάκη και του Δάκη Γεώργογλου στην τέταρτη περίοδο ξανά έδωσαν μια νέα πνοή στην ομάδα κάτι όμως που στην τελική δεν θα είναι αρκετό και έτσι οι Hellas Paper Bears θα πάρουν μια ακόμα εύκολη νίκη με το τελικό σκορ να είναι 89-62 μένοντας για ακόμα μια φορά χωρίς ήττα για φέτος.

MVP του αγώνα είναι ο Χρήστος Χύτας ο οποίος κατάφερε να πετύχει 29 πόντους και να πάρει 3 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Magoofyδων άξιος αναφοράς είναι ο Δάκης Γεώργογλου ο οποίος έβαλε 16 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Hellas Paper Bears: Φαρμάκης 6 , Πολυχρονιάδης Χ. 9 (1) , Πολυχρονιάδης Ι. 8 , Πολυχρονιάδης Θ. 8 (2) , Χύτας 29 (2) , Γκαγκασούλης 3 (1) , Παλιογιαννης 10 (2) , Νικηφόρος 16 (3)

Magoofyδες: Σγούρος 16 (3) , Δεδόπουλος 3 (1) , Βασιλειάδης 4 (1) , Βεζιρτζής 2 , Χατζηαποστόλου , Γεώργογλου Δ. 16 (3) , Γεωργόγλου Γ. 2 , Τυφλόπουλος 2 , Λινάρδος 5 , Τσομπανάκης 12 (2)

Τι μας άρεσε: Η αποτελεσματικότητα των Hellas Paper Bears.