20/11/2022
Salonica Old Stars 13 8 16 15 - 52 -
In Da Hood 16 18 6 15 - 55 -

Τα κατάφεραν οι In Da Hood!

Η μάχη των δύο ομάδψβ ξεκίνησε από το πρώτο κιόλας λεπτό καθώς και οι In Da Hood αλλά και οι Old Stars μπήκαν αρκετά δυναμικά αναζητώντας μια διαφορά την οποία θα μπορούσαν να την διαχειριστούν. Ο νίκητης αυτής της πρώτης μάχης ήταν οι In Da Hood οι οποίοι στάθηκαν πιο τυχεροί και μπόρεσαν να πάρουν μια διαφορά 3 πόντων.

Αυτή την διαφορά κατάφεραν να την μεγαλώσουν ακόμα περισσότερο καθώς τόσο ο Μπάρκος όσο και ο Ευθύμιου μπόρεσαν να πετύχουν σημαντικά καλάθια δίνοντας έτσι και την ώθηση που χρειαζόταν η ομάδα. Οι Old Stars κάνοντας το ένα λάθος πίσω από το άλλο δεν κατάφεραν να περιορίσουν τους αντιπάλους τους την ίδια στιγμή που μπόρεσαν να πετύχουν μόλις 8 πόντους.

Ο αγώνας όμως θα πάρει μια διαφορετική τροπή στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς ο Ματούλας και ο Κατράνας από την ομάδα των Old Stars χάρης στα διαδοχικά καλάθια τους κατάφεραν να φέρουν το ματς στους 3 πόντους βάζοντας όλο το παιχνίδι φωτιά , οι In Da Hood ήταν αυτοί οι οποίοι πλέον έδιναν το δικαίωμα στους αντιπάλους να κυνηγήσουν το κάτι παραπάνω.

Με το ματς πλέον να έχει μετατραπεί σε θρίλερ και να κρέμονται τα πάντα σε μια κλωστή φτάνομαι στο τελευταίο λεπτό του αγώνα με την διαφορά να είναι στους 3 πόντους υπέρ των In Da Hood , σε μια επίθεση η οποία φαινόταν να έχει τελειώσει ένα τρίποντο του Ματούλα θα φέρει το ματς στα ίσα για πρώτη φορά στο παιχνίδι με μόλις λίγα δευτερόλεπτα να απομένουν. Αυτή η χαρά όμως δεν θα αντέξει για πολύ καθώς σε μια αντίστοιχη φάση δευτερόλεπτα μετά ο Μπάρκος θα πετύχει και αυτός με την σειρά ένα game winner το οποίο θα δώσει την νίκη στους In Da Hood με τελικό σκορ 52-55.

MVP του αγώνα είναι ο Θανάσης Φουτσιτζής ο οποίος πέτυχε 6 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ.

Ενω για την ομάδα των Old Stars άξιος αναφοράς είναι ο Γιώργος Ματούλας που έκανε double double με 22 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Salonica Old Stars: Λαθουράκης 5 (1) , Βλάχος 2 , Ματούλας 22 (5) , Μωυσάκος 2 , Αλεξιάδης 9 , Κατράνας 12

In Da Hood: Νεοφώτιστος 5 , Φουτσιτζής 6 , Τουπλικιώτης 5 , Δόντσιος 2 , Κυριακίδης 7 , Ευθυμίου 8 , Παλλακης 2 , Μπάρκος 12 (2) , Κεσιδης 2 , Βατακίδης 6 , Σίσκος

Τι μας άρεσε: Το πάθος και τον δύο ομάδων για την νίκη.