06/05/2023
Φαβορί-τες BC 17 18 11 14 - 60 -
Monstars 13 21 10 18 - 62 -

Τα κατάφεραν οι Mostars!

Οι Φαβορίτες κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με 17-13, με τον Χατζηαθανασίου να δίνει τον τόνο με τα τρίποντά του, ενώ ο Κεσίσογλου ήταν ασταμάτητος στις κινήσεις του προς το καλάθι. Ωστόσο, οι Monstars ήταν αποφασισμένοι να κρατήσουν τον αγώνα ζωντανό και έδειξαν την δύναμή τους στην άμυνα και στις επιθέσεις τους, με τον Αγατσιώτη να ξεχωρίζει.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο αγώνας συνέχισε να είναι πολύ αμφίρροπος, με καθεμία από τις δύο ομάδες να προσπαθεί να πάρει το προβάδισμα. Οι Φαβορίτες δεν κατάφεραν να διατηρήσουν την διαφορά τους και το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε με 35-34 υπέρ των Monstars, που είχαν τον Στράντζαλη σε εξαιρετική βραδιά και τον Καντζαρίδη να συμβάλλει με τις κινήσεις του.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να πετύχουν τα καλάθια που θα ήθελαν και το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα. Από την μια οι Φαβορίτες μπόρεσαν να κρατήσουν με νύχια και με δόντια το προβάδισμα χάρης τα καλάθια του Βλάχου , και από την άλλη οι Monstars δεν άφησαν το παιχνίδι να φύγει.

Ο Αγατσιώτης έδειξε τι πραγματικά αξίζει και έτσι μπόρεσαν οι Monstars να δείξουν το καλό τους πρόσωπο για ακόμα μια φορά στο παιχνίδι. Ο αγώνας πλέον είχε φτάσεισε ένα πολύ καλό επιθετικό επίπεδο το οποίο μπόρεσε να αξιοποιήσει και έτσι να περάσει ποροστά στο σκορ και να πάρει εν τέλη την νίκη έστω και με ένα καλάθι με τελικό σκορ 60-62.

Φαβο-ρίτες BC: Ζανδές 9 , Κεσίσογλου 14 (1) , Χατζηαθανασίου 16 (4) , Βλάχος 12 (4) , Καρακάνας , Μιχαηλίδης , Μπερμπέρης 9

Monstars: Αργυρίου 3 (1) , Αγατσιώτης 17 , Πετάβρατζης , Στράντζαλης 22 (2) , Καντζαρίδης 12 (2) , Κωνσταντίνου 2 , Τσιαδήμος , Νικολαΐδης 6