23/11/2023
New York Prits 10 17 12 15 - 54 -
Patras LakiStars 20 18 11 10 - 59 -

Καρδιοχτύπησαν αλλά τα κατάφεραν στο τέλος οι Lakistars

New York Prits και Patras Lakistars αναμετρήθηκαν σε ένα πάρα πολύ ωραίο παιχνίδι στο Promitheas Park, το οποίο πέρα από γρήγορο ρυθμό είχε και μεγάλη αγωνία ως προς το νικητή. Εν τέλει, η ομάδα του Γιώργου Αγγελόπουλου έφυγε με το ροζ φύλλο επικρατώντας με 54-59.

Από την αρχή του αγώνα, οι Lakistars ήταν εκείνοι οι οποίοι έδειξαν πολύ περισσότερα πράγματα, θέλοντας να επιβάλουν το ρυθμό τους και να πάρουν νωρίς σημαντική διαφορά. Πράγματι αυτό συνέβη καθώς οι Prits πιάστηκαν στον "ύπνο" και πήγαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με το εις βάρος τους 10-20. Στη συνέχεια, έχοντας τις αμυντικές προσπάθειες του Παγωνη αλλά και το Μενεγή σε αρκετά καλή μέρα στο επιθετικό κομμάτι, έδειξαν καλά στοιχεία τελειώνοντας το πρώτο μέρος 22-31. Βέβαια ήταν δεδομένο πως θα έπρεπε να αλλάξουν πολλά πράγματα στο παιχνίδι τους για να διεκδικήσουν το ματς.

Με την αρχή του β' μέρους, ο καλός ρυθμός συνεχιζόταν με τους Lakistars να είναι αρκετά εύστοχοι. Παίρνοντας πολλά πράγματα από το παιχνίδι του Χρονόπουλου κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά που είχαν, ανεβάζοντας τη και πάλι σε διψήφιο (39-49). Πλέον όμως, είχαμε μπει στο 4ο δεκάλεπτο το οποίο θα έκρινε το νικητή και παράλληλα μας επιφύλασσε αρκετές εκπλήξεις. Οι Prits κάνοντας ένα σημαντικό σερί κατάφεραν αρχικά να ξαναμπούν στο ματς, και στη συνέχεια έπειτα από ένα μεγάλο σουτ του Παγώνη πήραν ακόμα και το προβάδισμα. Παρ'όλα αυτά, την απάντηση είχε ο Φραγκούλης ο οποίος με το ψυχρό του αίμα θα ξαναέδινε το προβάδισμα στην ομάδα του. Κάνοντας ένα καλό κλείσιμο στο παιχνίδι, οι Lakistars κατάφεραν να φύγουν νικητές από το πάρκο.