25/03/2023
Powerpuff Boys 9 11 12 1 - 33 -
Lasson BC 15 3 11 9 - 38 -

Τα κατάφερε και χωρίς τον μαέστρο της η Lasson !

Το βράδυ του Σαββάτου στο Athens Sports Hall η Lasson επικράτησε για δεύτερη φορά φέτος των Powerpuff Boys με 33-38, παρά το γεγονός ότι στερήθηκε των υπηρεσιών του ηγέτη της Φώτη Καραμπά.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι μετέπειτα νικητές που μπήκαν σε θέση οδηγού, χάρη στα καλάθια των Νικηταίδη (5π.), Κρητικού (4π.), Σκαρμέα (4π.) και Ντίσιου (2π.). Οι Powerpuff άργησαν, αλλά βρήκαν κι εκείνοι τα πατήματά τους, απαντώντας με Σταυριανό (5π.), Ράουατ (2π.) και Αθανασόπουλο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου τα δεδομένα άλλαξαν, καθώς οι Powerpuff οδήγησαν σε επιθετικό μπλακ άουτ την Lasson και πέρασαν μπροστά, βρίσκοντας στήριγμα στους Σαμοίλη (4π.), Παπαιωάννου (3π.), Σταυριανό (2π.) και Διάκου (2π.). Σε ρηχά νερά κινήθηκαν οι φιλοξενούμενοι που σκόραραν μόλις μία φορά εντός πεδιάς δια χειρός Ντίσιου (2π.). Σκορ ημιχρόνου, 20-18.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν ισορροπημένο με το επιμέρους σκορ να γράφει 12-11. Παπαιωάννου (7π.), Σταυριανός (3π.) και Διάκου (2π.) τράβηξαν το κουπί της επίθεσης των Powerpuff, ενώ για την Αρκούδα ξεχώρισαν οι Α. Καραμπάς (4π.), Νικηταίδης (3π.), Σκαρμέας (2π.) και Κρητικός (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 32-29.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Lasson κατάφερε να φτάσει στη νίκη με βασικό όπλο την εξαιρετική της αμυντική λειτουργία και τις πολύτιμες βοήθειες που προσέφεραν οι Ντίσιος (6π.) και Σκαρμέας (2π.). Μόλις 1 πόντο σκόραραν οι Powerpuff στην κρίσιμη τελευταία περίοδο και μοιραία ηττήθηκαν.

Στο τέλος του αγώνα, οι Powerpuff Boys είχαν 12/40 δίποντα, 2/24 τρίποντα και 3/6 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 15 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η Lasson BC είχε 13/39 δίποντα, 3/20 τρίποντα και 3/9 βολές. Μάζεψε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχαν 16 λάθη και 5 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέφανος Ντίσιος με 10 πόντους και double-double, έχοντας 5/12 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, ενώ είχε 4 μπλοκ και 4 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Παπαιωάννου με 10 πόντους, έχοντας 2/3 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και κανένα λάθος σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Powerpuff Boys (Ράουατ): Αθανασόπουλος 2, Διάκου 5, Καστρίσιος, Παπαιωάννου 10 (2), Παππάς, Ράουατ 2, Σαμοίλης 4, Σταμπουλτζίδης 10, Σταυριανός 10.

Lasson BC (Σκαρμέας): Καραμπάς Α. 4, Κοντονάτσιος, Κρητικός 7, Νικηταίδης 9 (2), Ντίσιος 10, Σκαρμέας 8.

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων.