02/03/2024
Leontario BC 19 13 15 18 - 65 -
Gallika and Piano BC 11 16 18 11 - 56 -

Τα κατάφερε το Leontario!

Το Leontario ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι παίζοντας ωραίο επιθετικό μπάσκετ και βρίσκοντας λύσεις κυρίως στον αιφνιδιασμό. Εξαιρετικό ξεκίνημα για τον Λάππα με 7 πόντους, ο οποίος έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του. Για τους φιλοξενούμενους ο Πιερρουτσάκος ξεχώρισε στην αρχή με 5 πόντους, με το σκορ στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται στο 19-11.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τα Gallika and Piano να βρίσκουν σιγά - σιγά ρυθμό και να ξαναμπαίνουν το παιχνίδι, χάρις τους Σφήκα (8π) και Σάρδη (6π). Οι γηπεδούχοι δεν έμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό και δεν έχασαν ότι είχαν χτίσει στο πρώτο δεκάλεπτο, μένοντας στην θέση του οδηγού και στο τέλος του ημιχρόνου με το σκορ στο 32-27.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να περάσουν μπροστά στο σκορ, με τον εξαιρετικό Λαγουτάρη να αναλαμβάνει δράση και κυριαρχώντας κάτω από το καλάθι έδωσε κρίσιμες λύσεις στην ομάδα του. Τρομερό τρίτο δεκάλεπτο είχε ο Βόσικας για τους γηπεδούχους, ο οποίος σημείωσε 9 πόντους, ξαναβάζοντας στο παιχνίδι την ομάδα του Κωνσταντιδέλη.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού το Leontario έβγαλε τρομερή ενέργεια και χάρις τον τρομερό Λάππα που σημείωσε 6 κρίσιμους πόντους, οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι σημαντικό προβάδισμα. Αυτή τη φορά οι κόκκινοι κράτησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος και πήραν μεγάλη νίκη με 65-56 απέναντι στα αξιότιμα Gallika and Piano.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βόσικας με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Λαγουτάρης με 10 πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Leontario BC (Κωνσταντιδέλης): Βερόπουλος 6, Βόσικας 20, Δεδούσης 9, Κορωνάκης 2, Κωνσταντιδέλης 4, Λάππας 15, Τσιαντής 7, Χατζησπύρου 2

Gallika and Piano (Πιερρουτσάκος): Γκίκας 10, Λαγουτάρης 10, Πιερρουτσάκος 15, Σάρδης 11, Σφήκας 10

Τι μας άρεσε: Η προσπάθεια των φιλοξενούμενων με πέντε παίχτες!