03/06/2023
N.A. 99ers 25 17 16 15 - 73 -
Flying Circus 12 13 13 10 - 48 -

Τα "νιάτα" στα καλύτερά τους!

Κανένα πρόβλημα δεν είχαν οι NA99ers να πετύχουν την τέταρτη νίκη τους στον πέμπτο όμιλο της Summer Development , σε ένα παιχνίδι που είναι με τη γνωστή τους συνταγή ενέργεια και ταχύτητα, επέβαλαν το ρυθμό τους από το πρώτο δεκάλεπτο, επικρατώντας τελικά άνετα 73 – 48 απέναντι στους Flying Circus.

Οι 99ers επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, καθώς με την γνώση τους ενέργεια στην άμυνα και ταχύτητα στην επίθεση, εκμεταλλεύτηκαν τις αργές επιστροφές των Circus και έχτισαν διαφορά 13 πόντων. Ο Δημάδης έδειχνε ασταμάτητος με τρία τρίποντα και 11 πόντους συνολικά , με τον Βασιλάκη να είναι καυτός με 7 πόντους, ενώ το Ιπτάμενο Τσίρκο είχε πολυφωνία στην επίθεση, με Σωτηρόπουλο και Μαρίνη να ξεχωρίζουν με ένα τρίποντο έκαστος.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν πιο ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να μειώσουν κυρίως με τον Σωτηρόπουλο που πέτυχε 7 συνεχόμενους πόντους και τους τυπικά γηπεδούχους με το δίδυμο Δημάδη με 8 και Μερμίγκη με 6 πόντους να κουβαλούν στις πλάτες τους στην επίθεση, να πηγαίνουν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 42 – 25.

Ίδια σχεδόν εικόνα και ίδιο σχεδόν σκορ είχαμε και στην τρίτη περίοδο, με τους προπορευόμενους να κρατούν άνετα το προβάδισμα και να στέλνουν την διαφορά στο + 20. Δημάδης(7) και Μερμίγκης(4) έκαναν ότι ήθελαν την αντίπαλη άμυνα, με το Τσίρκο να βρίσκει λύσεις μεν κυρίως από Δροσόπουλο(4) και Μαρίνη(3), αλλά μην απειλώντας δε, με το σκορ να είναι 58-38.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι μπήκαν οι γηπεδούχοι στην τελευταία περίοδο, επέβαλαν και πάλι τον γρήγορο ρυθμό τους και με Λουκαΐδη(5), Δημάδη(4) και Βασιλάκη(4) να ηγούνται στην επίθεση, εκτόξευσαν την διαφορά στο + 31. Οι Circus το μόνο που κατάφεραν, ήταν να βρουν από Κάκια και Πιπιλή 8 συνεχόμενους πόντους, διαμορφώνοντας το τελικό 73 – 48.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Δημήτρης Δημάδης με 30 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ανδρέας Πιπιλής με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι 99ers είχαν 25/48 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 5/7 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

Οι Circus είχαν 16/52 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 4/10 βολές, κατέβασαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

NA 99ers(Καζάκος): Βασιλάκης 13, Δημάδης 30, Κοκκίνης 4(9ρ.), Κουρεμένος, Λουκαΐδης 10,Μελέτης 2, Μερμίγκης 14(16ρ.).

Flying Circus (Πιπιλής): Ασημακόπουλος, Δροσόπουλος 8(14ρ), Κάκιας 10(7ρ), Μαρίνης 6, Πιπιλής 8(7ρ), Πουλής 4, Σωτηρόπουλος 12(9ρ).

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν για ακόμα ένα ματς οι 99ers!