28/01/2023
Orlando Tragics 11 16 12 14 - 53 -
Aballiers 16 12 16 17 - 61 -

Τα noodles έκαναν δουλίτσα για τον Βερνίκο!

Το ένατο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα στον τρίτο όμιλο της Development League πήραν χθες οι Aballiers, καθώς για την 16η αγωνιστική κέρδισαν τους Orlando Tragics με 53-61 στο κλειστό του ΣΕΦ και σταμάτησαν το νικηφόρο σερί πέντε αγώνων των αντιπάλων!

Με τον Γιώργο Βερνίκο να ξεκινάει ορεξάτος το ματς πετυχαίνοντας 7 πόντους και τους Γραμματικό - Σωτήρη Θάνο να βάζουν από ένα τριποντάκι, οι Aballiers προηγήθηκαν με 11-16. Ο Μοσχολιός και ο Κριαλάκος με 4 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από την περιφέρεια βρήκε στόχο ο Τσαμουράς.

Στην δεύτερη περίοδο πήρε μπρος ο Γραμματικός και με 8 δικούς του πόντους, έδωσε στους μπλε αέρα 9 πόντων, 15-24, 5:30 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι Orlando Tragics αντέδρασαν άμεσα και με 8 συνεχόμενους πόντους του Κωνσταντίνου και 5 πόντους του Κριαλάκου, πλησίασαν στον πόντο, 27-28!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Σωτήρη Θάνου και 5 του Γραμματικού, η παρέα του Τσαρτσάρα διατήρησε με νύχια και με δόντια το τιμόνι στα χέρια της με 39-44. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο τρίτο δεκάλεπτο οι "Τραγικοί", με τον Μοσχολιό να σκοράρει 6 πόντους και τον Κριαλάκο 4. Σκορ τρίτης περιόδου 39-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Aballiers δεν έχασαν στιγμή το τιμόνι από τα χέρια τους, δια διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με εύστοχες προσπάθειες των Σωτήρη Θάνου, Βερνίκου, Τσαμπαλή και Γραμματικού, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 53-61! Για τους Orlando Tragics στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Κριαλάκος, Μπαλτσαβιάς και Τσαμουράς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 14/23 βολές, 12/36 δίποντα και 5/28 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/15 βολές, 20/44 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Orlando Tragics ο Κριαλάκος με 19 πόντους, έχοντας 11/15 βολές, 4/12 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Aballiers ο Βερνίκος με 13 πόντους (double-double), έχοντας 1/3 βολές, 6/10 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 18 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Orlando Tragics (Κριαλάκος): Μοσχολιός 11, Μπαλτσαβιάς 6 (2), Τσαμουράς 9 (1), Κριαλάκος 19, Ντρες, Κωνσταντίνου 8 (2)

Aballiers (Τσαρτσάρας): Θάνος Σ. 14 (3), Θάνος Ν. 2, Παγάνος 4, Γραμματικός 22 (2), Βερνίκος 13, Τσαμπαλής 6, Μανώλης

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία του Βερνίκου μέσα στο ζωγραφιστό!