20/06/2024
Salonica Titans 14 4 16 15 7 56 -
Salonica Old Stars 10 18 16 5 9 58 -

Τα παλιά αστέρια με παλιές τέχνες

Παλιά μου τέχνη κόσκινο και νίκη των Salonica Old Stars επί των Salonica Titans με 56-58. Οι δύο ομάδες φάνηκε να χρειάζονται χρόνο για να μπουν στο παιχνίδι καθώς άργησαν να σκοράρουν το πρώτο τους καλάθι. Οι καλές άμυνες δυσκόλεψαν και τις δύο ομάδες. Στη μέση του δεκαλέπτου το σκορ ήταν μόλις 4-3. Η παραγωγικότητα ανέβηκε στο άλλο μισό και οι ομάδες έκλεισαν την 1η περίοδο με σκορ 14-10 υπέρ των Salonica Titans.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι Salonica Old Stars ισοφάρισαν πολύ γρήγορα. Για λίγο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι που οι Salonica Old Stars άρχισαν να ανοίγουν τη διαφορά φτάνοντας στο +12 (16-28), περίπου 2:30 πριν το τέλος. Το σκορ αυτό διατηρήθηκε μέχρι ο χρόνος να φτάσει στα 7", όπου σκόραραν οι Salonica Titans με τον Ιωάννη Δεληανδρέα, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό σκορ της περιόδου (18-28).

Η αρχή του 2ου ημιχρόνου έμοιαζε με αυτή του πρώτου. Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες κατάφεραν να σκοράρουν μόνο από ένας τρίποντο. Η μέση της 3ης περιόδου βρήκε το σκορ στο 26-33, αποδεικνύοντας την ελαφρά υπεροχή των Salonica Titans, οι οποίοι μείωσαν τη διαφορά. Από εκεί άρχισε η διαφορά να πέφτει, φτάνοντας μέχρι το καλάθι (29-31). Αλλά η απάντηση υπήρξε από τους Salonica Old Stars, ο οποίοι πήραν μεγάλη ανάσα με σερί επιτυχημένων αμυνών και επιθέσεων, ανεβάζοντας ξανά τη διαφορά στον ελάχιστο διψήφιο 46" πριν το τέλος (34-44).

Η 4η περίοδος άνηκε στους Salonica Titans. Κατάφεραν να δεχθούν μόλις έναν πόντο σε 8 λεπτά ενώ οι ίδιοι σκόραραν 10 και έφτασαν τη διαφορά στον πόντο. Ένα τρίπντο του Δημήτρη Τράκα τους έβαλε μπροστά για πρώτη φορά μετά από τις αρχές της 2ης περιόδου. Όμως 19" πριν το τέλος ο Χρήστος Σαραφίδης με τρίποντο ισοφαρίζει για τους Salonica Old Stars σε 49-49 και οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση.

Στην παράταση οι δύο ομάδες έμειναν μαζί. Καλάθι με καλάθι και χωρίς διαφορά. Όταν μπήκαν στο τελευταίο λεπτό το σκορ ήταν 56-56. Όμως 18" πριν την τελευταία κόρνα ο Γιώργος Ματούλας βρέθηκε αφύλακτος και χωρίς ενόχληση άφησε τη μπάλα στο καλάθι. Η επίθεση των Salonica Titans κόπηκε αρχικά καθώς ο Σταύρος Χατζηπέτρου "ντύθηκε Σούπερμαν" και έκοψε το σουτ του Μιχάλη Καλογήρου από το τρίποντο αφήνοντας 2" στους αντιπάλους του. Ο Καλογήρου δεν ευστόχησε στο τελευταίο σουτ και έτσι οι Salonica Old Stars πήραν τη νίκη με 56-58.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Σταύρος Χατζηπέτρου 9 πόντους και 14 ριμπάουντ.

Από την πλευρά των Salonica Titans διακρίθηκε ο Γιάννης Δεληανδρέας με 14 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Salonica Titans: Αξάς 9, Βανδήρας 7 (1), Δεληανδρέας 14, Καλαθάς 5, Καλογήρου 7, Τράκας 7 (2), Τσουφλίδης 7

Salonica Old Stars: Αλεξιάδης 9 (1), Κατρανάς 5 (1), Κυρατζόπουλος 0, Λαθουράκης 0, Μαστρογιάννης 2, Ματούλας 14 (2), Μαυροχωρίδης 6 (1), Σαραφίδης 13 (3), Χατζηπέτρου 9, Χριστόπουλος 0