13/10/2021
Griffins 19 15 13 14 - 61 -
Paliagoura 28 11 20 7 - 66 -

Τα Paliagoura έσπασαν το ρόδι!

Με τον Αβανίδη να πραγματοποιεί φοβερή εμφάνιση (27π.) και τα υπόλοιπα Paliagoura να πιάνουν καλή απόδοση, το συγκρότημα του Δράκου πέτυχε την πρώτη νίκη της σεζόν μετά από τρία αρνητικά αποτελέσματα αφού επικράτησε των μαχητικών Griffins με 61-66. Οι Griffins έμειναν πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου με 47-59, μείωσαν 59-63 και 61-65 αλλά δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και έτσι έχασαν για δεύτερο σερί παιχνίδι.

Φοβερό πρώτο δεκάλεπτο στο κλειστό του Περιστερίου με τις δύο ομάδες να παίζουν φοβερό μπάσκετ, να είναι εύστοχες και να βάζουν συνδυαστικά έξι τρίποντα. Οι Griffins είχαν πρώτο βιολί τον Ρομποτή σε άμυνα και επίθεση (9π.) ενώ τα Paliagoura είχαν τον Αβανίδη σε δαιμονιώδη κατάσταση αφού πέτυχε 17 πόντους. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 19-28 για τα Paliagoura, με τον Κιαχόπουλο να ακολουθεί τον Ρομποτή στο σκορ με πέντε πόντους και τον Σταφυλά τον Αβανίδη με έξι.

Στην δεύτερη περίοδο οι Griffins μπήκαν στο παρκέ με διάθεση να επιστρέψουν στην διεκδίκηση της αναμέτρησης και κατάφεραν αρχικά να μειώσουν την διαφορά για το 25-30 (13′). Τα Paliagoura έδειχναν να μην έχουν την ίδια φρεσκάδα, ο Αβανίδης ήταν καλά κλεισμένος και το ημίχρονο έληξε 34-39 για τους φιλοξενούμενους. Ο Κοτσόλης είχε έξι πόντους και ο Ρομποτής πέντε για τους Griffins, ο Μούσουρας τέσσερις και ο Κοντορουχάς τρεις για τα Paliagoura.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης οι Griffins κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια, με το σκορ να γίνεται 39-39 (22′). Όμως τα Paliagoura πάτησαν γκάζι και, έτρεξαν σερί 13-3 και ανέβασαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων για το 42-52 (27′). Μάλιστα η διαφορά έφτασε στην μέγιστη της τιμή το +15 (44-59, 39′) με το δεκάλεπτο να λήγει 47-59. Ο Κοτσόλης ήταν καλύτερος σε άμυνα και επίθεση με οχτώ πόντους για τους Μπλε, Σταφυλάς και Αβανίδης είχαν από έξι για τα Paliagoura.

Έτσι οι Griffins δεν είχαν να κάνουν κάτι άλλο από το να παίξουν άμυνα στο όριο του φάουλ και να βάλουν καλάθια στην επίθεση. Με σερί 10-2 στο πρώτο πεντάλεπτο του τέταρτου δεκαλέπτου μείωσαν αισθητά με το σκορ να γίνεται 57-61 (35′), ενώ στην συνέχεια έχασαν αρκετές ευκαιρίες να μειώσουν κι άλλο. Το σκορ έφτασε στο 61-65 με 1'30” να απομένει όμως τα Paliagoura άντεξαν, κράτησαν το προβάδισμα και πήραν το παρθενικό ροζ φύλλο αγώνα με 61-66. Ο Κελεπούρης πέτυχε έξι πόντους στην προσπάθεια των Griffins, από δύο είχαν Κασκάνης, Μούσουρας και Αβανίδης για τα Paliagoura.

Καλύτερος της αναμέτρησης ο Βαγγέλης Αβανίδης με 27 πόντους αφού είχε 9/12 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 3/3 βολές, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 λάθη και 2 μπλοκ. Ο Δημήτρης Ρομποτής καλύτερος των ηττημένων με 18 πόντους έχοντας 6/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 0/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Συνολικά οι Griffins είχαν 20/39 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 3/10 βολές, 47 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη και 2 κοψίματα. Τα Paliagoura είχαν 20/33 δίποντα, 7/32 τρίποντα, 5/10 βολές, 37 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 10 λάθη και 4 μπλοκ.

Griffins (Χρόνης): Κιαχόπουλος 13 (2), Κοτσόλης 16 (15ρ 2τρ), Ζυγούνας, Παπαδόπουλος 4, Κελεπούρης 10 (13ρ), Χρόνης, Ρομποτής 18 (7ρ 7ασ 4κλ 2τρ).

Paliagoura (Δράκος): Βελέντζας, Σταφυλάς 12 (7ασ 3τρ), Αβανίδης 27 (17ρ 2τρ), Κασκάνης 11 (5ασ 1τρ), Κοντορουχάς 4 (1), Μούσουρας 10, Τομαράς 2.

Τι μας άρεσε: Δεν μπορούν να περάσουν απαρατήρητες οι αποδόσεις των, Κοτσόλη – Ρομποτή για τους Griffins και Αβανίδη – Σταφυλά για τα Paliagoura.