17/03/2022
Bar Χελώνα - - - - - 48 -
Peteenagers BC - - - - - 52 -

Έφεραν τα πάνω κάτω οι Peteenagers BC

Ενα δυνατό παιχνίδι έλαβε μέρος στο Promitheas Park, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Development League. Πιο συγκεκριμένα, η BarΧελώνα του Σπανού υποδέχθηκε τους Peteenagers του Λέζου και του Ασπρούλια. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλο το μέρος του, με τις «χελώνες» να είναι συνέχεια μπροστά. Στο τέλος όμως, οι «πετεινοί» με οδηγούς Ησαΐα και Ασπρούλια γύρισαν το ματς και κατάφεραν να πάρουν ακόμα μια νίκη. 48-52 ήταν το τελικό σκορ!

Ισορροπημένο ήταν το 1ο δεκάλεπτο του αγώνα, κάτι που έμμεσα το μαρτυράει και το επιμέρους 14-13. Κουπί για τις «χελώνες» τράβηξε ο Λαμπρόπουλος με 5 πόντους, ενώ με 2 καλάθια ακολούθησε ο Σταθόπουλος. Για τους φιλοξενούμενους 3 καλάθια έβαλε ο Ασπρούλιας.

Στην 2η περίοδο η BarΧελώνα κατάφερε να εδραιώσει μια διψήφια διαφορά 10 πόντων. Σε αυτό πρωταγωνιστικό ρόλο έπαιξε ο Μουλαγιάννης με 5 πόντους και πολύ καλές άμυνες. 1 τρίποντο και συνολικά 4 πόντους είχε ο Σπανός. Μόλις 5 πόντους έβαλαν οι «πετεινοί» στο δεκάλεπτο με το σκορ της περιόδου να είναι 14-5!

Στην αντεπίθεση πέρασαν οι φιλοξενούμενοι στο 3ο δεκάλεπτο. Έχοντας οδηγό του τρένου τον Ασπρούλια που σταμάτησε στους 8, οι Peteenagers μείωσαν στους 7. 1 τρίποντο πέτυχε ο Λαμπρόπουλος και 4 πόντους είχε ο Μουλαγιάννης για τις «χελώνες». 8-11 ήταν το επιμέρους σκορ.

Στην τελευταία περίοδο, οι Peteenagers τα έκαναν όλα σωστά! Έτρεξαν στο transition, έπαιξαν καταπληκτικές άμυνες και ήταν εύστοχοι στην επίθεση. Με τον τρόπο αυτό, έβγαλαν εκτός ρυθμού την BarΧελώνα και γύρισαν τούμπα το ματς. 6 πόντους είχε ο Ασπρούλιας, ενώ την παράσταση με 10 πόντους έκλεψε ο Ησαΐας. 7 έβαλε ο Σταθόπουλος για τις «χελώνες»! 48-42 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Mvp του αγώνα ήταν ο Θοδωρής Ασπρούλιας με 20 πόντους, 7 ριμπάουντ (1-7), 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ και 1 λάθος σε 39:20 αγωνιστικά λεπτά. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Μουλαγιάννης με 9 πόντους, 12 ριμπάουντ (1-11), 6 ασίστ και 2 λάθη σε 35:10 λεπτά συμμετοχής.

Σαν σύνολο, η BarΧελώνα είχε 19/62 σουτ (30,6%), 7/22 τρίποντα (31,8%), 3/11 βολές (30,6%), 45 ριμπάουντ (10-35), 12 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ και 12 λάθη. Οι Peteenagers είχαν 21/67 σουτ (31,3%), 2/7 τρίποντα (28,6%), 8/10 βολές (80%), 38 ριμπάουντ (7-31), 3 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 4 λάθη.

BarΧελώνα(Σπανός): Λαμπρόπουλος 14, Σινογιώργος 2 (10 ριμπ), Σπανός 6 (11 ριμπ), Μουλαγιάννης 9 (12 ριμπ, 6 ασίστ), Σταθόπουλος 11.

Peteenagers(Λέζος): Δημητριάδης 7 (7 ριμπ), Λέζος 10, Διαμαντόπουλος 1, Παπαγιάννης (7 ριμπ), Ασπρούλιας 20 (8 ριμπ), Ησαΐας 14.

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα και το πάθος και των 2 ομάδων!