01/12/2022
Πι Stoli α 13 18 11 16 - 58 -
Elapuse BC 12 13 15 11 - 51 -

Τα Πιstoliα το ντέρμπι της ισοβαθμίας!

Το βράδυ της Πέμπτης 1 Δεκεμβρίου στο κλειστό του Περιστερίου, σε ένα παιχνίδι με αρκετή ένταση που οι δυο ομάδες ήταν ισόβαθμες πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, τα Πιστόλια κατάφεραν και πήραν την πολυπόθητη νίκη με 58 – 51, απέναντι στην πολύ άστοχη Elapuse!

Η Elapuse είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο πεντάλεπτο και με πρωταγωνιστή τον Ζορμπά με δύο τρίποντα, ξέφυγε με 5 – 12. Στην συνέχεια τα Πιστόλια με τον Μαρτζούκο να είναι σε εξαιρετική κατάσταση με 8 πόντους και τον Γαλανόπουλο να προσφέρει 4, γύρισαν τούμπα το ματς, περνώντας μπροστά 13 – 12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έβρισκαν εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι και με το δίδυμο Γαλανόπουλου με 8 και Ιωαννίδη με 6 πόντους αντίστοιχα να οδηγούν την επίθεση, ξέφυγαν στο τέλος του ημιχρόνου με 31 – 25. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, η ομάδα του Αναγνώστου δεν είχε αντίδοτο στην άμυνα, με τους Μαγγιώρο με 6, Ζορμπά με 4 και Μιγιόνη με τρίποντο να ξεχωρίζουν στο επιθετικό κομμάτι, μένοντας όμως στο -6.

Η Elapuse μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στην τρίτη περίοδο και με το δίδυμο Μιγιόνη με 9 πόντους και Ζορμπά με 5 να είναι ασταμάτητοι στην επίθεση, προσπέρασαν 37 – 39. Τα Πιστόλια όμως ξύπνησαν μετά το πεντάλεπτο, έκλεισαν τους διαδρόμους και με τον Γαλανόπουλο σημείο αναφοράς με 6 πόντους, κατάφεραν να πάρουν και πάλι το προβάδισμα 42 – 40.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκαναν τα Πιστόλια στην τέταρτη περίοδο και με τον Μαρτζούκο να τραβάει το κουπί στην επίθεση με 6 πόντους, έστειλαν την διαφορά στο + 11(52-41). Η Elapuse δεν παράτησε το ματς και με Μαγγιώρο(5)- Μιγιόνη(5) να παλέυουν, μείωσαν ακόμα και στους τρεις πόντους, όμως οι γηπεδούχοι με το δίδυμο Κεφαλιανού-Ιωαννίδη να δίνουν τις λύσεις με 3 πόντους έκαστος, κράτησαν την πρωτοπορία και πήραν την νίκη με 58 – 51.

Betsson mvp αναδείχτηκε ο Αντώνης Γαλανόπουλος με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Θανάσης Ζορμπάς με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα Πιστόλια είχαν 20 / 51 δίποντα, 1 / 18 τρίποντα , 15 / 21 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη. Η Elapuse είχε 9 / 33 δίποντα, 7 / 26 τρίποντα, 12 / 16 βολές, κατέβασε 46 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, έκλεψε 3 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 22 λάθη.

Πιstolia(Ιωαννίδης): Γαλανόπουλος 19(13ρ.), Ιωαννίδης 13(10ρ.), Κεφαλιανός 5, Κωνσταντινίδης, Μαρτζούκος 16(7ρ.), Τζαβάρας 2, Τσαπανίδης 3.

Elapuse(Αναγνώστου): Αναγνώστου, Βλαντής, Δεσυπρης, Δημητριάδης, Ζορμπάς 16(8ρ.), Κουτσούκος 4(11ρ.), Μαγγιώρος 13(7ρ.), Μιγιόνης 18, Φραγκογιάννης.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δυο ομάδες για να πάρουν την νίκη.