11/10/2021
Pitbulls BC 7 11 10 11 - 39 -
Black Panthers 7 11 12 3 - 33 -

Τα Pitbulls έδειξαν τα δόντια τους!

Ξεκίνημα με νίκη για τα Pitbulls καθώς επικράτησαν των Black Panthers με 39-33 για την πρώτη αγωνιστική του 8ου ομίλου της Development 2! Το παιχνίδι ήταν στα τρία πρώτα δεκάλεπτα απόλυτα ισορροπημένο αλλά τα Pitbulls έκαναν καλύτερο τέταρτο δεκάλεπτο και έκαναν το 1-0.
Καλύτερα ξεκίνησαν οι Black Panthers οι οποίοι με τέσσερις γρήγορους πόντους προηγήθηκαν 0-4 (1′) ενώ στο πεντάλεπτο ήταν μπροστά 5-7 (5′). Οι Pitbulls ισοφάρισαν και η πρώτη περίοδος έληξε 7-7 με τον Πανταζόπουλο να βάζει τέσσερις πόντους για τους Pitbulls, ενώ ο Ζαχαριάδης είχε τρεις για τους Black Panthers.
Απόλυτη ισορροπία και στην έναρξη της δεύτερης περιόδου καθώς καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει σαφές προβάδισμα. Καθώς περνούσε το δεκάλεπτο οι Black Panthers έδειξαν πως μπορούν να πάρουν μια διαφορά στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου με το 14-18 (18′) αλλά τα Pitbulls ισοφάρισαν εκ νέου με το ημίχρονο να βρίσκει τις ομάδες ισόπαλες με 18-18. Πρώτος σκόρερ των Σκύλων ο Καρακασίδης με τέσσερις πόντους, για τους “Πάνθηρες” ξεχώρισε ο Τηλέμαχος Καββαδίας με τέσσερις.
Στην τρίτη περίοδο ήταν η σειρά των Pitbulls να πάρουν κεφάλι στο σκορ με 24-20 (23′). Οι Black Panthers βρήκαν λύσεις και μείωσαν ξανά στον πόντο, 26-25 (24′) ενώ στο τέλος με το σκορ να είναι 28-25 υπέρ των Pitbulls πέτυχαν πέντε σερί βολές για να τελειώσει το δεκάλεπτο 28-30 υπέρ τους. Καλύτερος των Pitbulls ο Φεντουκιόφ με έξι πόντους, ενώ για τους Black Panthers καλύτερος ο Παπάδης με πέντε.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Pitbulls εκμεταλλεύτηκαν την διαφορά που στο ύψος που είχαν υπέρ τους με τον Φεντουκιόφ στην πεντάδα τους και σε συνδυασμό με την αστοχία των Black Panthers πήραν προβάδισμα στο ματς με 35-30 (38′). Σε εκείνο το σημείο οι Black Panthers πέτυχαν το πρώτο τους καλάθι στο δεκάλεπτο αλλά ήταν αργά καθώς τα Pitbulls είχαν το πάνω χέρι και τελικά κέρδισαν με 39-33. Ο Πανταζόπουλος είχε τρεις πόντους για τους νικητές, ενώ για τους ηττημένους δύο ο Παπάδης.
Πολυτιμότερος της αναμέτρησης ο Βαλεντίνος Φεντουκιόφ με 12 πόντους έχοντας 5/16 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/9 βολές, 22 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 1 κόψιμο. Για τους Black Panthers καλύτερος ο Κωνσταντίνος Παπάδης με 10 πόντους έχοντας 2/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/6 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.
Συνολικά οι Pitbulls είχαν 16/49 δίποντα, 0/14 τρίποντα, 7/26 βολές, 65 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 14 λάθη και 3 μπλοκ. Οι Black Panthers είχαν 9/45 δίποντα, 2/20 τριποντα, 9/17 βολές, 29 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 9 κλεψίματα, 11 λάθη και 1 μπλοκ.
Pitbulls (Φεντουκιόφ): Λάιος 5 (8ρ), Πανταζόπουλος 9, Φεντουκιόφ 12 (22ρ), Κόττης, Καρακασίδης 6 (11ρ), Venga, Νόντια, Σιγάλας (8ρ), Γιαννόπουλος 7 (10ρ).
Black Panthers (Καββαδίας Τ.): Καββαδίας Κ. 5, Παυλίδης 1 (7ρ), Ρήγας 2, Καββαδίας Τ. 8, Καραχάλιος 2, Ζαχαριάδης 3 (1), Παπάδης 10(7ρ 1τρ), Κουλούρης, Τήλιος, Μαυράκης 2.
Τι μας άρεσε: Παιχνίδι με πολύ σασπένς κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος.